Kaz Dağları'nı katleden şirket, küçülmeye gidiyor: 200 işçi işten çıkarılıyor

Kaz Dağları'nda on binlerce ağacın katledilmesine sebep olan Doğu Biga Madencilik, çalışmaların durmasıyla işgücü ihtiyacının azaldığını ve 200 işçiyi işten çıkartacaklarını açıkladı.10-12-2019 16:54

Kaz Dağları'nda on binlerce ağacın katledilmesine sebep olan Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketinin sözcüsü Çağın Şen, 13 Ekim’de süresi biten ve şu ana kadar yenilenmeyen ruhsat ve şirketin faaliyetleri hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye'deki iştiraki olan Doğu Biga Madencilik A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, ruhsat yenileme sürecinin etkisi olarak istihdam ettikleri 200 kişiyi işten çıkaracağı açıklandı.

Şirket Sözcüsü Çağın Şen'in yaptığı yazılı açıklamada; “Gecikme nedeniyle Kirazlı altın projesinde istihdam edilen 200'den fazla kişi, yapılacak işgücü azaltımı duyurusundan etkilenecektir” ifadeleri kullanıldı.

FAALİYETLER ERTELENMİŞTİ

Şirketin daha önceki yaptığı açıklamada, 13 Ekim'de dolan inşaat ruhsatı için uzatma başvurusunda bulunulduğu belirtilmişti. Ancak Maden ve Petrol İşler Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı uzatma talebi kabul edilen şirketler listesinde Alamos Gold ve iştiraki Doğu Biga şirketi kendilerine yer bulamamıştı. Bunun üzerine şirket madencilik faaliyetlerini ertelediklerini açıklamıştı. Çevre ve Şehircilik Başkanı Murat Kurum da maden şirketi hakkında yaptığı açıklamada ruhsat sürecini durduklarını söylemişti.

İşte 200 işçinin işte çıkaralacağını duyuran açıklama: