Kayyumlardan AKP'ye rüşvetin belgeleri ortaya çıktı!

Erdoğan, Soylu ve eski bakanların kayyumdan aldığı on binlerce liralık 'hediye'lerin yer aldığı belgeler ortaya çıktı.24-08-2019 12:09

Diyarbakır, Van ve Mardin'e kayyum atanmasının yankıları sürüyor.

HDP'nin, hükümetin kayyumlardan yüksek bedellerle 'hediye' aldığının gündeme getirmesi tartışmaya başka bir boyut kazandırdı. Artı Gerçek alınan hediyelerin bedellerinin ve isimlerin yer aldığı belgeye ulaştı. İçişleri Bakanlığı'nın henüz seçimlerin üzerinden 24 saat geçmeden muhalif belediye başkanlıklarına kayyım atanmasına ilişkin 'olur' yazısı hazırladığı belgeleriyle ortaya çıkmıştı.

HDP de kayyumlara ilişkin yaptığı açıklamada, Eş Genel Başkan Sezai Temelli'nin kayyımladan hediye alındığını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorduklarını ancak yanıt alamadıklarını belirterek, yaptıkları açıklamada "Bir kez daha soruyoruz: Kayyımlardan yüz binlerce liralık hediye aldınız mı, almadınız mı? Almadıysanız Cumhurbaşkanı’na, bakanlara verilen yüzbinlerce liralık hediye faturaları ne? Sizden cevap bekliyoruz. Aldıysanız rüşvetçisiniz. Almadıysanız kayyımlarınız büyük bir yolsuzluk çukurunda" demişti.Yine

Artı TV’ye konuşan Türk, kayyım döneminde İçişleri Bakanı'na belediye üzerinden her biri binlerce liralık iki kere hediye verildiğini açıklamıştı. Erdoğan'a da hediye verildiğini ifade eden ve görevden alınarak yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, “Bende faturası var. 136 bin 944 liralık" demişti.

Artı Gerçek, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski bakanlar İsmet Yılmaz, Fikri Işık, Veysel Eroğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı yolsuzluk iddiasıyla suçlayan AKP'nin adayı Mehmet Özhaseki ve çok sayıda ismin alınan 'hediyelerin' bedellerinin olduğu belgeye ulaştı.

Belgede Erdoğan'ın 136 bin 946 liralık 'hediye' ve yüksek meblağlarda mal ve hizmet aldığı görüldüğü listede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da var. Soylu'nun 10 ay arayla biri 39 bin 883 liralık, diğeri de 24 bin değerinde 'hediye'ler aldığı belgede kayıt altına alındı.

Listede eski bakan ve diğer isimlere de hediyelik gümüş eşya alındığı belgelendi.