Kayyum'dan kalan borç nedeniyle bütün kentin suyunu kestiler!

Batman Belediyesine atanan kayyumdan kalma elektrik borcu nedeniyle DEDAŞ, kente içme suyu sağlayan su pompalarının elektriğini kesti. Belediye suyu jeneratörlerle vermeye çalışıyor04-09-2019 14:14

Batman Belediyesi’ne 11 Eylül 2016’da atanan ve 31 Mart seçimlerine kadar görevde kalan kayyumdan kalma elektrik borcu nedeniyle Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) kente içme suyu sağlayan su pompalarının elektriğini kesti. Belediye jeneratörler ile su vermeye çalışırken Belediye Başkan Yardımcısı Nevzat Nemcik "Belediyenin jeneratörleri de bir noktadan sonra ısınarak yetersiz kalıyor" dedi. Nemcik, Kayyum dönemindeki elektrik borcunun 8 Milyon 473 Bin TL olduğunu söyledi.

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine göre, nüfusu 599 bin olan Batman’da kent genelinde yaşanan su kesintisi dün saat 10.00’da yaşandı. Konuya dair dün açıklama yapan Batman Belediyesi, su kesintisinin kayyum döneminden kalan elektrik borçları nedeniyle, DEDAŞ’ın belediyenin su kuyularındaki içme suyunu şehre aktaran pompalardaki elektriğin kesmesiyle yaşandığını belirtti. DEDAŞ kararının yanlış olduğunu belirtilen Belediye, kesinti sonrası Belediye’nin jeneratörleri devreye sokulmasıyla sorunun giderildiği belirtildi. Belediye jeneratörlerin devreye girilmesiyle dün çözülen su problemi, bugün sabah saatlerinde tekrar yaşandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Nevzat Nemcik, DEDAŞ’ın gece elektrik verdiğini ama sabah saatlerinde tekrar elektriği kestiğini belirterek “Belediyenin jeneratörleri de bir noktadan sonra ısınarak yetersiz kalıyor. Yani jeneratörlerle şehre su vermek gibi bir güç kaynağı oluşturulamaz” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Nemcik, Belediyeyi 8 Nisan’da devraldıklarını, 15 Nisan’da gelen ve kayyum dönemindeki elektirik borcunun 8 Milyon 473 Bin TL olduğunu belirtti. DEDAŞ yetkililerin borcun ödenmesi için daha önce belediyenin müdürlüklerine çağrı yaptığını, dün de tebliğin yapılmasının ardından hemen kesintiye gidildiğini ifade eden Nemcik sözlerini şöyle sürdürdü:

"SALGIN HASTALIKLAR VAR, SAĞLIK KURUMLARINDA BİLE SU YOK"

“Yeni dönemle birlikte 15 Milyon 567 Bin TL borç var. DEDAŞ ödemelerin büyük meblağlarla yapılmasını istiyor. Biz de bütçedeki açıktan dolayı bunun imkânsız olduğunu belirttik. Bütçemizin yüzde 65’i, 31 Mart seçimleri öncesinde, yılın ilk 3 ayı içerisinde kayyum tarafından kullanılmış. Yani bize borç olarak bırakılmış. 2018’de kayyumun yaptığı işlemlerin ödemesini bile şu an biz yapıyoruz. Dolaysıyla birçok şeyde ödeme yapmakta sıkıntı yaşıyoruz.”

Duruma tepki gösteren Muhittin Demir adındaki bir yurttaş da “Koskoca kent sussuz kalmış durumda, kent genelinde akmıyor. Salgın hastalıklar var. Sağlık kurumlarında bile su yok. Koskoca bir kentin suyunu kesmek akla zarar bir durum” dedi.