Kayyum yönetimindeki belediyede itfaiye ödeneği Kuran kursuna aktarıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, itfaiye bütçesinden Kuran kursu projelerine kaynak aktardı. Yapılan ihaleyle yatılı Kuran kursu için 7,8 milyon TL harcanacak.17-02-2021 08:31

İçişleri Bakanlığı'nın atadığı kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi ile mücadele sürecinde düzenlediği ''Kuran Kursu Yapım İşi'' ihalesi sonuçlandı. Ekim 2020’de ''İtfaiye ve Koordinasyon Merkezleri Yapım Projeleri'' harcama kaleminden Kuran kursu projelerine kaynak aktaran idare, Bismil’de inşa edilen yatılı Kuran kursu için 7,8 milyon TL’lik sözleşmeye imza attı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'nın görevden alınmasıyla yerine getirilen kayyum Münir Karaloğlu yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 26 Kasım 2020 tarihinde ihale ilanı yayımladı. Bismil ilçesine yapılacak yatılı kız Kuran kursu inşaatı için açılan ihale 25 Ocak’ta sonuçlandı. Toplam 15 geçerli teklifin alındığı ihale, 7 milyon 837 bin TL bedel ile karara bağlandı.

5 BİN 16 METREKARE ALANA KURAN KURSU

Birgün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde yapılan ihale kapsamında CVN İnşaat isimi firma ile sözleşme imzalandı. Firmanın Bismil’de inşa edeceği yatılı kız Kuran kursunun 2021 yılı sonunda tamamlanarak hizmete açılacağı öğrenildi. Kuran kursunun yapılacağı alanın büyüklüğü ise 5 bin 16 metrekare olarak belirlendi.

'ÖDENEK KALEMLERİ DEĞİŞTİRİLDİ' İDDİASI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu Karaloğlu ve feshedilen Belediye Meclisi’ne atanan memurların, belediyenin ödenek kalemlerini başka alanlarda kullandığı öne sürüldü. Ekim 2020’de toplanan Belediye Meclisi, iddiaya göre, Kadın İçin Atölye ve Çocuk Oyun Evleri Projesi kaleminden 470 bin TL, Eğil Kültür Merkezi Yapım Projesi harcama kaleminden 1 milyon 880 bin TL, Hazar Gölü Çocuk Yaz Kampı Projesi harcama kaleminden 2 milyon 820 bin TL olmak üzere, toplam 5 milyon 170 bin TL’nin Fen İşleri Daire Başkanlığı bütçesine aktarılmasına karar verdi. Daha önce İtfaiye ve Koordinasyon Merkezleri Yapım Projeleri harcama kalemine yazılan 4 milyon TL ödenek de Bismil, Ergani ve Silvan ilçelerinde Yatılı Kız Kur’an Kursu Yapım Projesi’ne aktarıldı.