Kayyum, Van Gölü’ne hafriyat döktü

Kayyum atanan Van Belediyesi, Van Gölü’ne hafriyat dökmeye başladı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Van Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, “Belediyeler belirlenmiş alanlar dışında bir yere hafriyat dökemez, bu bir vahşettir. Kanunu ihlal ediyorlar. Kayyumun yapacağı iş bu kadar olur” dedi.19-07-2021 16:55

Kayyum atanan Van Belediyesi, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın 1 Haziran’da biyolojik arıtma tesisi açtığı noktada Van Gölü’ne moloz ve hafriyat döktü.

Büyük tepki çeken görüntülerin ardından iş araçları bölgeden çekildi.

Konuya ilişkin bilgi veren Van Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, Van Gölü’ne hafriyat dökülen yerin açılışı yapılan arıtma tesisleri ile 15 Temmuz Parkı arasındaki bölge olduğunu söyledi.

Kayyumların hafriyat yönetmeliğini ihlal ettiğini dile getiren Kalçık, “Belediyeler belirlenmiş alanlar dışında bir yere hafriyat dökemez, bu bir vahşettir. Kanunu ihlal ediyorlar. Kayyumun yapacağı iş bu kadar olur” diye konuştu.

'GÖL KATLEDİLİYOR'

Yapılanın bir mantığı ya da ahlakı gerekçesinin olamayacağını kaydeden Kalçık “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘kıyı kanunu hak getire’ demişti şimdi göl katlediliyor, Van Gölü balçığa çevriliyor. Bu düşmanlıktır. 1 Haziran’da Emine Erdoğan biyolojik arıtmanın açılışını yaptı. Orada bir çalışma yok, sadece hafriyat dökülüyor. Olayın duyulmasının ardından temizlemeye çalıştılar. Ben olay bölgesine gittim, incelemelerde bulundum. Konuyu yargıya taşımayı düşünüyoruz. Baro ile görüşüyoruz. Yetkilileri de doğamıza, insanımıza saygılı olmaya davet ediyoruz” dedi.