Kayyum rektör Melih Bulu'dan 'LGBTİ Çalışmaları Kulübü' açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının ardından LGBTİ Çalışmaları Kulübünü kapatan Melih Bulu, kulübün henüz aday statüsünde olduğunu ve Kabe fotoğrafı olayında adı geçtiği için adaylığının askıya alındığını söyledi.04-02-2021 09:49

Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayınlanan kararıyla üniversite bileşenlerinin onayını almamasına rağmen kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu, LGBTİ Çalışmaları Kulübünün kapatılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın sorusunu yanıtlayan Bulu, kulübün aday statüsünde olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

"Üniversitenin yöneticisi rektördür. Rektör istediği zaman yönetim kuruluna ve üniversite senatosuna ve ilgili kurumlara da danışabilir. Eğitimle ilgili konulara ağırlıklı olarak senato karar verir. Bu kulüpler ilgili konuda karar merci de en tepede rektördür. LGBTİ kulübü olarak geçse de bu bir kulüp değildir. Kulüp olabilmek için adaydı. Adaylık süreci devam eden bir kulüptü. 2 senedir de bu süreç devam ediyordu. O kapsamda bu son olaylar, yani Kabe resmiyle ilgili yaşanan olaylar, provokasyon, ondan sonra da LGBTİ’nin odasında yasadışı dokümanların bulunması adaylık sürecin askıya alınması durumunu getirdi. Yani olay bundan ibarettir."