Kayyum rektör aba altından sopa gösterdi: 'Beni desteklesinler diye bir karşı harekete girmelerini istemem'

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 'kayyum' olarak Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Naci İnci, 25-30 kişinin eylemlere katıldığını iddia etti. Öğrencilerin karşı karşıya gelebileceğini ima eden İnci, "Bana yazıyorlar hocam üzülmeyin diye. Ama ben onların böyle şeylere karışmasını istemiyorum doğal olarak. Yani sırf beni desteklesinler diye bir karşı harekete girmelerini asla istemem" dedi.10-10-2021 19:35

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu sonrası yeni 'kayyum' olarak Boğaziçi Üniversitesi'nde rektörlük görevine atanan Naci İnci, yandaş Sabah Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. 

Aylardır süren öğrenci eylemleri için 'vandallık ve zorbalık' ifadelerini kullanan İnci, ortada bir proje olduğunu iddia etti. Hukuken öğrencilere ceza verememesine de tepki gösteren İnci "Danıştay rektörün disiplin yetkisini iptal etti. Rektör disiplin cezası veremiyor, soruşturma açamıyor. Kim disiplin amiri? Dekanlar, yüksek kurul üyeleri, enstitü müdürleri. Dekana gönderiyorsunuz, örneğin bir fakültenin dekanına 149 tane disiplin soruşturması göndermişiz. Bunların sadece 30-35 tanesine cevap verilmiş ve hiçbirisine suç olmasına rağmen, yönetmelikte tarif edilmesine rağmen hiçbir ceza verilmemiş. Dekanlar ceza vermiyor. Neden? Siz ceza vermediğiniz zaman iyilik yapmıyorsunuz. Dedim ya bir mahalle baskısı var. Dekanların ceza vermemesi de o mahalle baskısının bir sonucu. Ceza verseydiniz bunlar devam etmezdi." ifadelerini kullandı.

'BENİ DESTEKLESİNLER DİYE KARŞI BİR HAREKETE GİRMELERİNİ İSTEMEM'

Sözlerinin devamında "Boğaziçi Üniversitesi'ndeki, bu işleri yapan bu huzursuzluğa neden olan belli bir kitle var. Bunu bütün Boğaziçi Üniversite camiasa mal edemeyiz. Bizim 17 bin öğrencimiz var. Ama bunları yapan, bu vandallığı ve bu zorbalığı yapan öğrenciler ve buna destek verenler belki 25-30 kişi" diyen İnci, öğrencilerin karşı karşıya gelebileceğini ima ederek şöyle devam etti:

"Boğaziçi Üniversitesi'nce gelmek kolay değil. Türkiye birincileri Boğaziçi'ne geliyor. Yani böyle bir üniversiteye gelmek kolay değil. Herkesin hayali olan bir yer. Mezunlarımız burayı bitirdiklerinde bütün kapılar kendilerine açılıyor. Şimdi böyle bir profil var. Bu 17 bin öğrencimiz tabii ki derslerine konsantre olmak istiyorlar. Böyle şeylerle muhatap olmak istemiyorlar. Böyle şeylerin içerine girip kendi geleceklerini riske atmak istemiyorlar. O yüzden ben onların bu şekilde davranmaları, bu şeye katılmamaları gerektiğini söylüyorum. Bana yazıyorlar hocam üzülmeyin diye. Ama ben onların böyle şeylere karışmasını istemiyorum doğal olarak. Yani sırf beni desteklesinler diye bir karşı harekete girmelerini asla istemem. Esas olan onların en sıhhatli bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri."