Kayyum protestoları 6'ncı gününe girdi

Diyarbakır, Van ve Mardin'e atanan kayyumlardan sonra gelişen halk eylemleri 6'ncı gününe girdi.24-08-2019 14:23

Diyarbakır, Van ve Mardin'e atanan kayyumlardan sonra gelişen halk eylemleri devam ediyor. Protestolar 6'ncı gününe girdi.

Artı Gerçek'ten Remzi Budancır'ın haberine göre, Diyarbakır'da belediye önüne geçişler hala yasak. Belediye'ye çıkan tüm yollar 6 gündür kapalı. Belediyenin önü başta olmak üzere ana caddelerin başına TOMA ve zırhlı araçlar konuşlandırılmış durumda. Bölgede çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edilmiş.

HDP, belediyenin önü yasaklı olduğu için eylemlerini belediye karşısında bulunan Lise Caddesinde sürdürüyor. Kayyım atanmasını protesto eden yurttaşlar yine toplandı.

HDP Milletvekilleri Hişyar Özsoy, Dersim Dağ, Meral Danış Beştaş, Remziye Tosun, Musa Farisoğulları, Ayşe Acar Başaran, Garo Paylan, görevden uzaklaştırılan seçilmiş belediye eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, HDP belediye eşbakanları eylemdeki yerini aldı. Protesto eylemine çok sayıda yurttaş katıldı.

"Terörle mücadele defteri açılsa kimse insan içine çıkamaz" diyen eski Başbakan Davutoğlu'na da seslenen HDP "Davutoğlu sen neyi biliyorsun?" diye sordu.