Kayyum, kasasında 11 milyon lira olan belediyeyi 133 milyon lira borçla devretti

Silopi Belediye eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, 11 milyon TL kasasında bulunan belediyeyi 133 milyon TL borçla devraldıklarını aktararak, belediyeye ait 19 bin metrekarelik alanın devredildiğini açıkladı.11-04-2019 14:32

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, yüzde 73,1’lik oy oranıyla kayyum yönetimindeki belediyeyi kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, belediyenin borç durumu ve devredilen taşınmazlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

133 MİLYON TL BORÇ

Belediye binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan, seçimlerden önce söz verdikleri gibi kayyum döneminde yapılan tüm uygulamaların ayrıntılarını önümüzdeki günlerde deklare edeceklerini söyledi. Kayyum atandığı sırada kasasında 11 milyon 435 bin TL bulunan belediyeyi 133 milyon 453 bin TL’yle devraldıklarını aktaran Fidan, bu borcun büyük bölümünün İller Bankası’na ait olduğunu açıkladı. Fidan, belediye kasasında ise şu an 118 bin TL’nin bulunduğunu duyurdu. 

19 BİN METREKARE ALAN DEVREDİLDİ

Borcun yanı sıra, belediyeye ait Kadın Dayanışma Merkezi’nin içerisinde bulunan 532 taşınmazla birlikte hazineye devredildiğini belirten Fidan, ayrıca toplamda 19 bin 542,20 metrekarelik alanın bedelsiz bir şekilde Diyanet ve Milli Eğitim gibi kurumlara devredildiğini söyledi. 

MA'nın haberine göre söz konusu durumu, “Kredi çekmemize engel olmak ve hizmet vermemek için yapılmış” şeklinde yorumlayan Çimen, belediyeye ait taşınmazların asla başka kurumlara devredilemeyeceğine ve bunun takipçisi olacaklarına dikkat çekti.