Kayyum karşıtı eylemler 14. gününde: Polis ablukası devam ediyor

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin eş başkanlarının görevden alınıp, yerlerine kayyum atanmasına karşı başlatılan oturma eylemleri bugün 14. gününde.01-09-2019 14:27

İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyesi eş başkanlarının görevden alınıp, yerlerine kayyum atanmasına karşı başlatılan oturma eylemleri bugün 14. gününde.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da eylemin yapıldığı Yenişehir ilçesindeki Lise Caddesi, polis araçları ve bariyerlerle kapatıldı. 

Bugünkü oturma eylemine HDP’li milletvekilleri Garo Paylan, Ahmet Şık, Dersim Dağ, Feleknas Uca, Saliha Aydeniz, Ayşe Acar Başaran, Semra Güzel, Musa Farisoğulları, Remziye Tosun, İmam Taşçıer, Hişyar Özsoy, HDP Diyarbakır il ve ilçe eşbaşkanları ile çok sayıda yurttaş katıldı. 

14’üncü günündeki oturma eylemi, “Barış Güvercini” şarkısı ve “Kayyuma karşı omuz omuza” sloganıyla başladı. Oturma eylemine, Ziya Gökalp Lisesi önünden yürüyüş yaparak katılan kadınlar, “Jin jiyan azadî” yazılı pankart açtı.

 

TEMELLİ: ASLA BU MÜCADELEDEN VAZGEÇMİYORUZ

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, oturma eylemine katılan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, demokrasi mücadelesini büyütme çağrısı yaparak şunları söyledi:

"İrademizden, dilimizden, kültürümüzden asla vazgeçmeyeceğiz. Bir arada yaşama iradesini hayata geçirmek için mücadele edeceğiz. Ellerinde tek bir şey kalmış, o da Kürt düşmanlığıdır. Bu düşmanlığı yürüterek ayakta kalacaklarını düşünüyorlar. Buradaki siyaset demokrasi mücadele siyasetidir, kayyumları kabul etmeyen siyasetidir. Gelin bunu İzmir’de, Aydın’da, Karadeniz’de büyütelim. Bu zihniyeti, bu anlayışı kabul etmiyoruz. Demokrasi zeminini asla terk etmeyeceğiz. Mahallemize, sokaklarımıza, kentlerimize sahip çıkacağız. Susmuyoruz, korkmuyoruz ve asla bu mücadeleden vazgeçmiyoruz.”

MARDİN

Kayyumlara karşı oturma eyleminin 14’üncü gününde Mardin’de de bir araya gelen HDP’liler, eylemlerini şarkılarla sürdürdü. 

Eylem öncesi park, zırhlı araç, TOMA ve polisle abluka altına alınırken, HDP’liler polislerin arasından eylem alanına geçti. Parkın girişinde oturma eylemine geçen HDP’lilerle dayanışmak isteyen yurttaşlara bir kez daha izin verilmezken, yurttaşlar çevredeki bekleyişlerini sürdürdü. Oturma eylemi sırasında HDP’liler şarkılar söyleyerek, sloganlar attı. 

Bir saatlik oturma eyleminin ardından HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki açıklama yaptı. 1 Eylül Dünya Barış Günü olduğunu hatırlatarak, “Bizler de bugün Kızıltepe ilçesinde halkımızla bir araya geleceğiz ve bu günü barış için anacağız. Barış talebimizi bir kez daha dile getirmek için yürüyeceğiz” dedi.

Polis ablukasına ve engellemesine dikkat çeken Tiryaki, “Hükümetin yaptığı bu büyük haksızlıktan geri adım atana kadar eylem ve etkinliklerimizi, halkla buluşmalarımızı açıklamalarımızı sürdüreceğiz. Emin olun biz bu iradeye sahibiz. Bu baskıya, bu zulme boyun eğmeyeceğiz.” dedi.

Açıklama, “Direne direne kazanacağız” sloganıyla son bulurken, HDP’liler sloganlarla il binasına yürüdü.