Kayyum, Derik Belediyesi'ni 15 milyon lira borçlandırdı

Kayyumun 15 milyon TL borçlandırdığı Mardin'ne bağlı Derik Belediyesi'nin kasasındaki tüm paraya borçtan kaynaklı bloke konuldu.26-04-2019 10:49

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 69,3'lük oy oranıyla kayyum yönetimindeki Mardin'in Derik Belediyesi'ni kazandı. Kayyum döneminde hizmet binası yıkılan ve yeni binasının inşaatı halen tamamlanmadığı için prefabrik yapılarda hizmetin verildiği belediyenin HDP'ye geçmesiyle birlikte, kayyum tarafından yapılan tahribat da gün yüzüne çıktı.

KAYYUM ATANMADAN ÖNCE 5 MİLYONU VARDI, ŞİMDİ HESABI BLOKE OLDU

Etrafı, seçimlerden hemen sonra kayyum döneminde 15 milyon TL civarında borçla devredildi. Kayyum atanmadan önce borçsuz olan ve kasasında 5 milyon 500 bin TL bulunan belediyenin hesabındaki mevcut rakam ise 200 bin TL. Ancak, söz konusu para belediyenin borcu nedeniyle bloke edilmiş durumda.  

Belediye borçlarının yanı sıra, kayyumun iş başında olduğu 2018 yılının faaliyetleri kapsamında yapılan bazı harcamalar dikkat çekti. Toplamda 71 bin 463 TL olan harcamaların 46 bin 890 TL'si araç kiralama bedeline, 17 bin 557 TL'si Midyat gezisine ve 7 bin 23 TL'si ise Halfeti gezisine yapıldı. Harcamaların ödemelerinin tamamı ise 2019 yılının Ocak ayında yapıldı. Ödemeler bir süre önce rüşvet verdiği ortaya çıkan Turkuazlar Turizm Sanayi İnşaat Tic. LTD. ŞTİ.'ye yapıldı

MA'nın haberine göre, belediyenin içinde olduğu durumu değerlendiren Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, “Kasamızda 5 kuruş para bırakılmamış” dedi. Harcamaların keyfi olarak yapıldığını kaydeden Esmez, belediyeye nikah kıymak için bir çiftin gelmesi ile birlikte belediyede nikah cüzdanının da kalmadığını fark ettiklerini aktardı. Esmez, kasada nikah cüzdanı alacak paraları dahi olmadığını belirterek, “Halkın parasını gezmelerde, tozmalarda yemişler” tepkisinde bulundu.