Kaymakam Atatürk'lü bayrakları indirtti

İzmir'de Karabağlar Belediyesi'nin 19 Mayıs dolayısıyla astığı bayraklar Kaymakam'ın talimatıyla indirildi.19-05-2018 15:33

Karabağlar Kaymakamlığı öncülüğünde 11 Mayıs’ta yapılan görev paylaşımıyla ilgili toplantıda Karabağlar Belediyesi’ne, Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesi alanında yapılacak törenin süsleme, bayraklama, ses sistemi, tak kurulumu, protokol alanının hazırlanması, temizlik ve çevre düzeni işleri verildi. Belediye görevlileri, en son 23 Nisan törenlerinde de olduğu gibi, yurttaşların oturacağı tribünlerin arkasında Türk Bayrağı, Atatürk posteri ve Karabağlar Belediyesi’nin ambleminden oluşan üçlü şerit bayraklar astı. Ancak şerit bayraklar, tören başlamadan hemen önce kaymakamlık talimatıyla okul görevlilerince yerlerde sürüklenerek kaldırıldı.

Bayraklamanın her bayram yapılan olağan bir uygulama olduğunu, en son 23 Nisan’da da aynı şerit bayrakların tören alanına asıldığını vurgulayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, gelişmeye tepki göstererek tören başlamadan alanı terk etti. Kaymakamlık gibi belediyenin de bir kamu kurumu olduğunu vurgulayan Selvitopu, “Kaymakamlık, belediye amblemi olmayacak diye bir karar almış. ‘Her bayramda asıyoruz, kaldırmayacağız’ dedik. Bayraklarda ne parti logosu var, ne siyasi bir yan. Belediye kamu kurumu değil mi? Kaymakamlık neyse belediye de aynı. Türk bayrağı, Atatürk siyasi değil. Kararı ve bayrakların yerlerde sürüklenerek gelişigüzel, özensiz toplanmasını içime sindiremediğim için alanı terk ettim. Üstelik bu bayraklar tören alanında bile değildi. Okulun yan duvarlarında, tribünlerin arkasındaydı” dedi.