Kayıp KHK'lilerden biri daha emniyette bulundu!

Kaçırıldıkları ve aylarca işkence gördükten sonra polise teslim edildikleri iddia edilen KHK'li isimlerden biri daha emniyette ortaya çıktı.07-11-2019 09:42

KHK ile ihraç edilen ve şubat ayından bu yana haber alınamayan kişilerden Gökhan Türkmen de karakolda bulundu. Ailesi, Antalya polisinden kendilerine telefon geldiğini ve Türkmen'in Ankara'ya götürüleceği bilgisinin verildiğini açıkladı. Kayıplardan Yusuf Bilge Tunç'tan ise halen bir haber yok.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra Şubat 2019’da ortadan ‘kaybolan’ ilk isim olan Gökhan Türkmen’in akıbeti 271 gün sonra belli oldu. Antalya polisi, Gökhan Türkmen’in Antalya Emniyet Müdürlüğü’nde olduğunu, eşi Zehra Türkmen’e telefonla bildirdi. Eşini görüp göremeyeceğini soran Zehra Türkmen’e, “Ankara’ya götürülüyor. Ankara’ya gidin” denildi.

ANKARA'YA GÖTÜRÜLECEK

Bu görüşmenin ardından ikamet ettiği Kayseri’den Ankara’ya giden Zehra Türkmen, sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yaptı:

''Dün akşam Antalya Emniyeti aradığında, ‘Eşiniz Ankaraya götürülüyor’ demişti. Ben de ilk otobüsle Ankara’ya geçmiştim. Şimdi de hâlâ Antalya’da olduğunu söylemişler eşimin ailesine. Ankara’dan gelen ekibe teslim edeceğiz, onlar gün içinde Ankara’ya götürecek demişler.''

Polisle gece 00.30’da telefonla yaptığı görüşmenin ardından Ankara’ya giden Zehra Türkmen, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada ise eşinin Şubat 2019’da ortadan kaybolan ilk KHK’li olduğunu hatırlatarak, “Eşimin ailesi Antalya’da oturuyordu. Onlar da Antalya’da görüşemediler. Polis bana Ankara’da beklememi söyledi, bekliyorum. Çok korkuyordum, onun yaşadığını öğrendiğim için mutluyum. İyi olması için dua ediyorum” dedi.

‘ÇOK ZOR BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ'

Kayseri’den Ankara’ya gelirken biri 6, diğeri 11 yaşındaki çocuklarını kardeşine bıraktığını anlatan Türkmen, “Onlar babalarının kaçırıldığını bile bilmiyorlar. Çok zor bir süreç yaşıyoruz. Çocuklarımın tırnak yeme, dikkat bozukluğu, tuvalet alışkanlıklarında zorluklar gibi birçok sorunu var. Tek amacım ailece birarada olmak. Bunun mücadelesini vereceğim” diye konuştu.

Öğretmen olan Zehra Türkmen de eşi gibi KHK’yle işinden ihraç edilmişti.

KAÇIRILDIKLARI İDDİA EDİLİYOR

Haklarında ‘FETÖ’ soruşturması yürütülen 6 kişi Şubat 2019’da benzer şekilde ortadan kaybolmuş, 5’inin akıbeti son üç ay içinde belli olmuştu.  Polis, bu kişilerin GBT kontrolü sırasında yakalandıklarını öne sürüyor. Aileler ise yakınlarının kaçırıldığını söylüyor.

Siyah transporter ile kaçırıldıkları belirtilen bu kişilerin aylarca işkence gördükten sonra polise teslim edildiği de iddia ediliyor. Bu kişilerin, avukat istememesi, yaşadıklarını anlatmaması ve şikayetçi olmaması da büyük baskı altında olmalarına bağlanıyor.

YUSUF BİLGE TUNÇ'TAN HABER YOK

Kayıp 6 kişiden Yusuf Bilge Tunç’tan ise halen bir haber yok.