Kaybedildi, İşkenceye Uğradı, Tutuklandı

Lübnan'da gözaltına alındıktan sonra kendisinden 6 ay haber alınamayan Öztürk tutuklandı.02-09-2018 13:15

Lübnan’da gözaltına alınmasının ardından 6 ay boyunca kendisinden haber alınamayan ve en sonunda Ankara Siyasi Şube’de bulunan Ayten Öztürk, tutuklandı.

Halkın Hukuk Bürosu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Öztürk’ün çıkarıldığı sorgu hakimliğince tutuklandığı belirtilirken, “Ayten Öztürk’ün işkence beyanları, ne savcılıkta ne de sorgu aşamasında savcı ve hakim tarafından dinlenilmemiştir. Avukatlarının ve kendisinin beyanları tutanağa geçirilmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?
Halkın Hukuk Bürosu avukatları Öztürk’ün kabedildiği 6 ay boyunca işkenceye uğradığını ortaya çıkarmıştı.

HHB tarafından yapılan açıklamada, “Müvekkillimiz Ayten Öztürk, 8 Mart tarihinde Lübnan Havalimanında gözaltına alınıp 13 Mart tarihinde Türkiye’ye iade edilmiştir. 13 Mart-28 Ağustos arasında Kontrgerilla’nın elinde tutulmuş. İşbirliği yapmayı reddettiği için her türlü işkenceye maruz kalmıştır” denilmişti.

Öztürk’ün vücudunda yanık izleri bulunduğunu, kendisine elektrik verilerek işkence edildiğini, tazyikli su, askıya alma, falaka gibi işkencelere de maruz kaldığını duyururken “Seni arayan soran yok” diyerek Öztürk’e psikolojik işkence de yapıldığını aktarmıştı.