Kavaklık İnisiyatifi: 11 arkadaşımız ifadeye çağrıldı

ODTÜ Kavaklık İnisiyatifi üyesi Çağlar Karabulut, ODTÜ’de KYK yurduna karşı başlattıkları eyleme 8 Temmuz’da yapılan polis müdahalesi sonrasında 11 kişinin ifadeye çağrıldığını söyledi. Karabulut, "Bu süreçlerden herhangi birinin sonucunda hiçbir arkadaşımızın en ufak bir mağduriyet yaşamasını kabul etmemekteyiz" dedi.19-09-2019 14:54

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) bulunan Kavaklık alanında  yapılmak istenen KYK yurduna karşı nöbet eylemi başlatan Kavaklık İnisiyatifi’nin eylemleri 128’inci gününde devam ediyor. İnisiyatif üyeleri ODTÜ’de 55’inci günde yaşanan polis müdahalesi sonrasında açılan soruşturmalara karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Açıklamayı Kavaklık İnisiyatifi adına yapan Çağlar Karabulut, yurt inşasının başından beri hukuksuz olduğuna vurgu yaparak, ODTÜ’de herhangi bir yer ve zamanda hiçbir şekilde bir KYK yurdu yapılmamasını talep ettiklerini belirtti. KYK yurduna karşı başlattıkları oturma eylemine 55’inci gününde yapılan orantısız şiddetleri hatırlatan Karabulut, “Müdahale günü onlarca arkadaşımız darp edilmiş, birçok arkadaşımız yaralanmış ve bir arkadaşımız da gözaltına alınmıştır. Takip eden süreçte direnişimiz inşaat alanının hemen yanında sürdürülmeye devam etmiştir. Bu süreçte bir arkadaşımıza internette sıkça paylaşılan bir görüntüden ötürü gözaltı yapılmış, hakaret davası açılmıştır. Bunun yanında, o gün gözaltına alınan arkadaşımızın soruşturması devam etmektedir” dedi.

‘11 ARKADAŞIMIZ İFADE VERDİ’

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, henüz resmi bir açıklama gelmemesine rağmen inşaatın yapılmayacağına dair duyumlar aldıklarını belirten Karabulut, yakın zamanda 11 arkadaşlarının müdahale günü bahane edilerek ifadeye çağrıldığını söyledi. Ankara Emniyeti Güvenlik Şube amirliğinde arkadaşlarının avukatlarıyla birlikte ifade verdiğini aktaran Karabulut, anayasal haklarını kullanan arkadaşlarına açılan soruşturmaların hukuksuz olduğunu belirtti. Karabulut, 11 arkadaşları hakkında başlatılan hukuki sürecin biran önce lehe sonuçlanması talebinde bulundu. Tüm süreçlerin takipçisi olduklarını kaydeden Karabulut, “Bu süreçlerden herhangi birinin sonucunda hiçbir arkadaşımızın en ufak bir mağduriyet yaşamasını kabul etmemekteyiz. Hesap soracağımız ve sürecin peşini bırakmayacağımız bilinmeli ve buna göre hareket edilmeli” dedi.