Katliam için özür çağrısı

Maraş Katliamı anmalarının yasaklanması ve TBMM’de katliama ilişkin verilen önergenin reddedilmesine tepki gösteren İHD, devlete “özür dile” çağrısı yaptı.20-12-2017 12:55

İleri Haber

İnsan Hakları Derneği (İHD) Maraş Katliamı’na ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Katliamının yıldönümünde katliamda yaşamını yitiren yurttaşları anmak amacıyla Maraş’taki sivil toplum örgütleri ve Alevi derneklerinin düzenlemek istedikleri etkinlikler bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yasaklandığını hatırlatan İHD, “Demokratik yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan toplantı ve gösteri yapma hakkı fütursuzca ağır bir şekilde gasp edilmekte ve katliamla yüzleşilmesi için demokratik kamuoyu oluşturma çabaları devlet tarafından engellenmektedir” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın aralarında Maraş’ın da bulunduğu katliamlara ilişkin araştırma önergesindeki ‘katliam’ ifadesini “kaba ve yaralayıcı” bularak reddetmesine tepki gösteren İHD, “Bu durum devletin katliamlarla yüzleşmekten giderek uzaklaştığını göstermektedir. Nitekim TBMM’de, Maraş Katliamı bir “katliam” olarak kabul dahi edilmemektedir” açıklamasında bulundu.

Açıklamasında “Geçmiş yıllarda yaptığımız açıklamalarda Hükümete seslenerek, barış ve çözüm sürecinin başarıya ulaşmasının yolunun geçmişle yüzleşmeden geçtiğini belirtmiştik. Türkiye, 2013-2015 yılları arasında yakaladığı barış ve çözüm şansını değerlendirememiştir” ifadelerine yer veren İHD devamında şunları kaydetti: “Silahlı çatışmaların başlaması, akabinde yaşanan darbe teşebbüsleri ve karşı darbe uygulamaları Türkiye’yi OHAL’le yönetilen bir noktaya getirmiştir. Siyasal iktidar demokrasiden uzaklaşmış, otokrasiye kaymıştır.”

TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN ÖZÜR ÇAĞRISI

Toplumsal barışın tesis edilmesi için resmi özür dilenmesi gerektiğini ifade eden İHD, şu çağrıyı yaptı: “Geçmişte yaşanan soykırımlar, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları aydınlanmadan ve bu suçlar nedeni ile resmi özür dilenmeden toplumsal barışın kurulması mümkün gözükmemektedir. Bu nedenledir ki Maraş Katliamı aydınlatılmalı, Alevilerden özür dilenmeli ve sorumluları yargı önünde hesap vermelidir.”

TALEPLER

“Maraş Katliamının yıldönümü vesilesi ile siyasal iktidara bir kez daha sesleniyoruz” ifadeleriyle devam edilen açıklamada şu talepler dile getirildi:

“OHAL’in bir an önce kaldırılmasını istiyoruz.

Maraş katliamının aydınlatılması için Hakikat ve Adalet Komisyonu kurulmalı ve böylece dünyada onlarca ülkede yapıldığı gibi Türkiye’de de gerçekler halka açıklanmalıdır.

İnsan hakları savunucuları olarak ceza adaleti istiyoruz. İnsanlığa karşı suçlar başta olmak üzere işlenen tüm suçlar ile ilgili yaşayan faillerin yargı önüne çıkarılmasını ve hesap sorulmasını istiyoruz.

Bütün bu suçlardan sorumlu olan devletin özür dileme ve gerçeği açığa çıkarma sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”