Kati Piri'den Soylu'ya 'kayyum' mesajı: 'AB-Türkiye ilişkileri için ciddi sonuçları olur'

Avrupa Parlamentosu'nun eski Türkiye raportörü Kati Piri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bugün yaptığı "kayyum" açıklamalarına ilişkin "İmamoğlu'yu görevden alırlarsa bunun AB-Türkiye ilişkileri için ciddi sonuçları olur. Hareket etmeden önce iki defa düşünürseniz iyi yaparsınız" dedi.06-09-2019 17:58

Avrupa Birliği'nin (AB) yasama organı Avrupa Parlamentosu'nun eski Türkiye raportörü ve yeni AB yasama döneminde 'İlerici Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı' grubunun başkan yardımcısı olan Kati Piri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bugün yaptığı açıklamalarla ilgili bir sosyal medya paylaşımı yaptı.

Piri, yaptığı paylaşımda, "Yerel seçimlerden bu yana Türkiye hükümeti belediye başkanları yerine kayyumlar atamaya başladı. Süleyman Soylu şimdi de İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu tehdit ediyor. Onu görevden alırlarsa bunun AB-Türkiye ilişkileri için ciddi sonuçları olur. Hareket etmeden önce iki defa düşünürseniz iyi yaparsınız" yazdı.

NE OLMUŞTU?

Soylu bugün, "İstanbul'a kayyum atanacak mı, pejmürde kelimesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna "Pazar sabahı açıklayacağım" yanıtını verdi. Bakan Soylu,  Ankara'da yaptığı konuşmada da "İstanbul seçmeninin kendisine vermiş olduğu reyi bölücüleri meşruiyete taşımak çin kullananlara sormak lazım. Esas itibari ile kendi üzerine düşen yükümlülükleri değil  Türkiye’nin yıllarca canını acıtan, Türkiye’yi ekonomik, sosyal, birlik ve beraberlik konusunda sıkıntıya düşürmeye çalışan terör örgütüne, oradaki çocuklara, annelere göstermediği şefkati göstermeye çalışanlara sormak lazım" dedi.