Katalonya Meclis Başkanı tutuklandı

İspanya Yüksek Mahkemesi, eski Katalonya Meclis Başkanı Forcadell'in tutuklanmasına karar verdi.10-11-2017 07:50

Katalonya yerel parlamentosunda 27 Ekim'de alınan tek taraflı bağımsızlık kararının ardından Başsavcılık tarafından 'devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla' suçlanan eski Katalonya Meclis Başkanı Carme Forcadell ve Divan Kurulunun 5 üyesi Yüksek Mahkemede ifade verdi.

Yüksek Mahkeme Hakimi Pablo Llarena, Forcadell'in cezaevine gönderildikten sonra 150 bin avro kefalet bedelini ödemesi halinde şartlı serbest kalabileceğini açıkladı. İspanyol hakim, Divan Kurulunun 4 üyesini 7 gün zarfında her biri için 25 bin avro kefalet ödemeleri talebiyle, bir üyeyi ise şartsız serbest bıraktı. Sputnik’in aktardığı habere göre şartsız serbest kalan Josep Juan Noet, Katalonya yerel meclisindeki tek taraflı bağımsızlık ilanında karşı oy kullanmıştı.

'TEK TARAFLI BAĞIMSIZLIK KARARI SEMBOLİKTİ'

Bu arada, aynı suçlarla geçen hafta Ulusal Mahkemede ifade veren ve daha sonra tutuklanan eski Katalonya yerel hükümeti üyeleri sadece kendi avukatlarının sorularına yanıt verdi. Farklı bir strateji izleyen eski Katalonya Meclis Başkanı ve Divan Kurulu üyeleri ise savcılıktan yöneltilen soruları da yanıtladı. Forcadell ifadesinde, Katalan parlamentosunda kabul edilen tek taraflı bağımsızlık kararının "sembolik" olduğunu kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Katalonya yerel parlamentosunun 27 Ekim'deki tek taraflı bağımsızlık ilanı sonrası iki ayrı mahkemede açılan soruşturmada 20 Katalan siyasetçi 'devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla' suçlanmıştı. İspanyol mahkemeleri eski Katalan hükümeti bakanlarından 8'inin tutuklu, birinin 50 bin avro kefaletle tutuksuz yargılanmalarına karar vermiş, Brüksel'e sığınan eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ve 4 eski bakan hakkında İspanyol mahkemesinin çıkardığı tutuklama ve iade talebine Belçika mahkemesinin 17 Kasım'da karar vermesi öngörülüyor.