Kaş'ta vali ve kaymakam için lüks villa takası

Kaş'ta vali ve kaymakam için lüks villa takası

Kaş'ta Kaymakam evi ve personel lojmanını iki lüks villa ile takas ettiler. Villalar vali ve kaymakam için ayrıldı. Valiliğin takas işleminde milyonlarca liralık vurgun yapıldığı iddia edildi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde kamuya ait kaymakam evi ve personel lojmanlarının Çukurbağ Yarımadası’ndaki iki lüks villa ile takas edilmesinin ardından ilçede tepkiler yükselmişti. Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından yürütülen çalışma ile yapılan villa takasıyla ilgili bir açıklama yapan CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, işlemler sırasında kaymakamlığa ait taşınmazların değeri 8 milyon TL, villaların ise 6,8 milyon TL olarak belirlendiğine işaret ederek, “Kaymakamlığa ait 1300 metrekarelik alanın Kumluca Ticaret Odasındaki değeri 13,5 Milyon TL iken; Belediye Meclis Üyelerimiz ile birlikte daha önce yaptığımız araştırmalar, iki villanın değerinin en fazla 4,5 Milyon TL olabileceği yönünde. Biri vali, diğeri kaymakam için lojmanlara karşılık alınan villaların tadilatı, 11 Aralık 2020 tarihinde EKAP üzerinden ihaleye verildi. 500 bin TL'yi bulan bir ihale bedeliyle özel bir firmaya verilmiştir. Bu demek oluyor ki ortada ciddi bir kamu zararı var” diye konuştu.

Yusuf Yavuz’un haberine göre, Kaş Kaymakamlığına ait Kaymakam evi ve personel lojmanlarının, Antalya Valiliği ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmayla Çukurbağ Yarımadasındaki 2 lüks villa ile takas edilmesine yönelik tepkiler sürüyor. Milyonlarca liralık kamu zararına yol açıldığı öne sürülen villa takasına konu olan lojmanın bulunduğu sokakta CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar milletvekilleri ile birlikte bir basın açıklaması yaptı.

MİLYONLARCA LİRALIK TAKASTA KİMLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Takas işlemi gerçekleşirken kimseye haber verilmediğini dile getiren Bayar, “Kaymakamlık taşınmazlarının takasta kullanılacağını öğrenen Ş.Y. isimli Kaşlı bir iş insanı; kamuya ait 2 arazi için noter aracılığı ile 12 Milyon TL’lik satın alma teklifi sundu. Bu başvurunun ardından 2 hafta geçtikten sonra bu teklif geri çekildi. Neden veya nasıl geri çekildi bilmiyoruz. Ancak iddialara göre Kaymakamlık binaları için daha önce 12 Milyonluk teklif yapan Ş.Y adlı kişi, takas işleminin ardından villaların sahibi ile anlaşarak Kaymakamlık binalarına biçilen değer karşılığı villaları satın almıştır. Kısaca durum şu ki; villalar alınırken, satılırken, kamu binalarına değerler biçilip, takaslar gerçekleştirilirken ne bir ihale yapıldı, ne de başka alıcılara ulaşıldı. Buradan Kaş halkı adına sesleniyoruz; burada sessiz sedasız, milyonlarca liralık değer biçilerek takası yapılan binalarda tüyü bitmemiş çocukların, Kaş halkının hakkı var! Bu hak kimlere peşkeş çekildi?” diye konuştu.

VİLLALARIN SAHİBİ, ALDAŞ GENEL MÜDÜRÜ

Takas sürecinde Kaymakamlık konutu ve lojman için arazisiyle birlikte 12 milyon liralık teklif sunan Ş.Y adlı iş insanının iki hafta sonra bu teklifini geri çektiği ancak takas işleminden sonra komisyonun belirlediği 8 milyonluk bedel üzerinden taşınmazı takası gerçekleştiren villaların sahibinden satın aldığı öğrenildi.

Kaş’ta yürütülen bu sessiz sedasız takas işleminde lüks villaların sahibinin ise Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki şirketlerden biri olan ALDAŞ’ın genel Müdürü Kıvanç Bülent Kuzay olduğu ortaya çıktı.

Kaş Kaymakamlığı 12 Şubat 2020’de Antalya YİKOB’a resmi bir yazı yazarak Kaş ilçe merkezinde yer alan Kaymakam evi ve personel lojmanının eskiyip yıprandığını gerekçe göstererek 1982 yılında yapılan binaların devir ya da takas yoluyla taşınması için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.

Kaymakamlığın gerekçelerinden biri de lojmanların otel ve pansiyon gibi müzikli mekânlara yakın olmasıydı. Binaların tamir ve bakım masraflarının arttığı öne sürülen yazıda, ihtiyacı da karşılamadığı belirtildi.

BAKAN SOYLU VE VALİ YAZICI’YA VİLLA TAKASI SORULARI

Basın açıklamasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve Antalya Valisi Ersin Yazıcı’ya da sorular yönelten CHP İl Başkanı Nusret Bayar, bu işin peşini bırakmayacaklarını belirterek kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini söyledi:

”Kaş’ta yaşayanlar adına, kamu zararının ve şaibenin giderilmesi adına soruyorum; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu ihalesiz takastan haberi var mıdır? Var ise Sayın İçişleri Bakanı herhangi bir işlem başlatmış mıdır? Antalya Valisi’ne soruyorum; yapılan bu işlemlerden haberiniz var mıdır? Bilginiz varsa önlem aldınız mı? Soruşturma yapıyor musunuz? Başta Kaş halkı olmak üzere tüm kamuoyuna bu konuyla ilgili bildiklerinizi aktarmanızı, akıllardaki soru işaretlerini gidermenizi talep ediyoruz. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak tam kadro buradayız! Bu işin peşini bırakmayacak, Kaş halkının hakkını kimseye yedirmeyeceğiz! Mücadelemiz Kaş’ta da Antalya’da da Ankara’da da devam edecek.”