Kartal Kaymakamlığı'ndan gösteri ve yürüyüş yasağı

Kartal Kaymakamlığı, bugünden itibaren 7 gün süreyle her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşün yasakladığını duyurdu.08-02-2021 09:25

Kartal Kaymakamlığı, ilçede 7 gün süreyle gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını açıkladı. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki kayyum rektör atamasının ardından başlayan protestolarda Anadolu yakasında gözaltına alınanlar, Kartal'daki İstanbul Anadolu Adliyesi'ne götürülüyordu. Hukuksuz gözaltı ve tutuklamalara karşı bazı sivil toplum kuruluşları ve topluluklar ise adliye önüne çağrı yapıyordu.

Kartal Kaymakamlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, gözaltına alınanlar için İstanbul Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanma çağrıları yapılmasının ardından 7 gün süreyle her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşün yasakladığını duyurdu. 

Açıklamada şunlara yer verildi:

"İlçemizde yapılmak istenilen toplanmaların; huzur ve güvenliğin, kamu düzeninin, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, suç işlenmesinin, müessif ve provokatif olayların önlenmesi, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirildi. 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı il İdaresi Kanunu'nun 32/Ç Maddesine istinaden; Kaymakamlığımızca açık ve kapalı tüm alanlarda 8 Şubat'tan itibaren 7 gün süreyle her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır."