Kars Belediyesi'nin birçok envanteri MHP döneminde kaybolmuş!

HDP'li Kars Belediyesi'nde kayıtlı envanterin bir kısmının kayıp olduğu ortaya çıktı. Kayıp envanterle ilgili MHP dönemindeki uygulamalara dikkat çekildi.13-08-2019 18:47

Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, belediyeye ait demirbaş listesinde çok sayıda eksiklikler olduğunu söyledi.

31 Mart’ta MHP’den HDP’ye geçen Kars Belediyesi’ne ait birçok araç gereçin envanter kayıtlarında yer almasına rağmen bulunamadığı ya da başka belediyelere veya kişilere tahsis edildiği ortaya çıktı.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, Kars Kent Konseyi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada belediyeye ait 460’ın üstünde demirbaşın kayıp olduğunu söyledi. Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen belediyeye ait kayıp malzemelerle ilgili, “Ne yazık ki dördüncü ayı geride bırakmamıza rağmen tespitini yeni yaptığımız envanterler var” dedi.

‘HALILAR BİRİLERİNE HEDİYE EDİLMİŞ’

Görevi devralırken kendilerine malzeme dökümlerinin verilmediğini söyleyen Bilgen, demirbaş listesinin güncellenmesi için girişimlerde bulunduklarını ve girişimler sonucu yeni bilgilere ulaştıklarını ifade etti. Bilgen, “Fark ettik ki demirbaş kaydı yapılmamış ama faturası olan satın almalar ortaya çıkmaya başladı. Bunları ancak ihtiyaç olduğunda tespit edebildik. Örneğin el halısı kursu açmak için girişimde bulunduk. Soruşturmalarımız sonucunda belediye halılarının birilerine hediye edildiğini öğrendik. Ya da su tankerlerinden büro malzemesine ve bulaşık makinesine kadar çok sayıda malzemenin belediye tarafından satın alındığını bu malzemelerin de kişisel hizmetlere tahsis edildiğini öğrendik” ifadelerini kullandı.

‘BÜRO MALZEMELERİ BİR SİYASİ PARTİYE GÖNDERİLMİŞ’

Bilgen, bunun yanında çoğu malzemenin ilgisiz kurumlara devredildiğini de söyleyerek şöyle devam etti:

“Örneğin belediyeye ait bir su tankeri birinin özel çiftliğine gönderilmiş. Bir takım büro malzemeleri bir siyasi partiye gönderilmiş. İlginç olan durum da şu ki bu malzemelerin devriyle ilgili sanki yasalmış gibi tutanaklar tutulmuş. Bu durum ne belediye mevzuatına uyar ne de siyasi etikle izah edilebilir. Kayıp büyük araçlardan taşınır ekipmanlara kadar ‘buna tenezzül edilir mi’ diyebileceğimiz durumlar gördük.”

‘A4 KAĞIT BİLE YOKTU’

Belediyeyi devralırken ‘ilginç manzaralar’la karşılaştıklarını da belirten Bilgen şöyle devam etti:

 “Biz göreve başladığımızda karşılaştığımız manzara şuydu: Personelin işe gelişlerinde imza attıkları kağıtlar için bile ‘satın alınamadığı için A4 kağıt yok’ denilen bir manzarayla karşılaştık. Gerekçesini sorduğumuzda birimler, ‘Çünkü alamıyoruz’ diyordu. Son aylarda bu kadar kötü bir tablo ortaya çıkmıştı. Şu anda bütün sorunları çözdük diyemeyiz. Acil ihtiyaçların karşılanması için sorunlar çözülmeye başladı. Tabii ki bu belediyecilik açısından asgari hizmetlerdir. Önümüzdeki dönemde yatırımlara başlayacağız. Kağıt alma imkanı kalmamış, çöp toplama imkanı kalmamış bir belediyeden tesis kuran, yatırım yapan, işletmeler oluşturan bir noktaya gelmek elbette halkın sahiplenmesinin ve çalışanlarımızın da artık buna uygun bir pozisyon almasının bir sonucudur.”

‘KENT KONSEYİ ÖNEMLİ’

Kentteki sorunların tespiti ve yerel ihtiyaçların giderilmesi için Kars Kent Konseyi’nin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bilgen, “Kars Kent Konseyi şehirde katılımcı demokrasi açısından son derece önemli. Şehrin ihtiyaçlarının karşılanmasında kent konseylerinin güçlendirilmesi konusunda şehirde sorumluluk alınmasını destekliyoruz. Kars Belediyesi gibi son derece büyük borca sahip şehirlerde meslek odalarının, kurumların kent konseyinin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda alacağı sorumlulukları önemsiyoruz” diye konuştu

TESPİT EDİLEN KAYIP ENVANTERLER

Geçmiş dönemden bu yana kayıp envanterle ilgili açıklama yapan Kars Kent Konseyi Genel Sekreteri Dr. Onur Naci Karahancı, tespit edilebilen envanterler hakkında şu bilgileri paylaştı: 

“260 adet demir sandalye, 40 adet kadife sandalye, 40 adet ahşap sandalye, 19 adet avize, 9 adet aplik, 30 adet masa, yaklaşık 15 adet bilgisayar, 1 adet buzdolabı, 1 adet bulaşık makinesi, 1 adet fırın, 1 adet makam odası takımı, 1 adet asansörlü engelli aracı, 1 adet güvenlik kamerası seti.”