Karamollaoğlu: Bu kayyum kararıyla hukuk dikkate alınmadığı gibi halkın iradesi de dikkate alınmamıştır

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, kayyumlara ilişkin bir açıklama yaptı.21-08-2019 15:48

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin eğitim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eş başkanlarının görevden alınmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karamollaoğlu, milletin iradesine ipotek koymanın kimseye bir şey kazandırmadığını, demokrasilerde temel esasın seçimle gelenin seçimle gitmesi olduğunu söyledi. Belediye eşbaşkanlarının görevden alınmalarına karşı olduklarını belirten Karamollaoğlu, “ Kimse kendisini mahkeme ve hakim yerine koyamaz” dedi.

“Terörle mücadeleyi” her zaman desteklediklerini ifade eden Karamollaoğlu “Ülkemizde adli yetkiye sahip kurumlar bellidir. Bu kurumlar mahkemelerdir.  İktidar da hukuka bağlıdır. Kimse kendisini mahkeme ve hakim yerine koyamaz. Bir karar alındığı zaman bu kararın mutlaka bir hukuk prensibine göre alınması icap eder” açıklamasını yaptı.

Hukuk prosedürü tamamlanmadan işlem yapılmasına karşı olduklarını belirten Karamollaoğlu, suç işlediği takdirde kimsenin görevden alınmasına karşı olmadıklarını ve bu suçların adli merciler tarafından tespit edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu kayyum kararıyla hukuk dikkate alınmadığı gibi halkın iradesi de dikkate alınmamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınması nedeniyle HDP’ye dayanışma ziyareti yapıp yapmayacaklarına ilişkin de Karamollaoğlu, partilerle yeri geldiği zaman irtibat kurduklarını, ancak muhalefet olarak topyekûn hükümete karşı bir kutuplaşma havasına girmek istemediklerini söyledi. (MA)