Karadeniz Holding, Lübnan'a elektrik tedarikini durdurdu

Karadeniz Holding, Lübnan ile yaşanan anlaşmazlığın çözülememesi üzerine bu sabah ülkedeki enerji gemilerinde elektrik üretimini durdurdu.14-05-2021 11:27

Lübnan'ın elektrik tedarikinin dörtte birini sağlayan Karadeniz Holding, bugün Beyrut hükümetinin borçları ödememesi ve yüzer santrallerine el koymakla tehdit etmesi nedeniyle tedariki kestiğini duyurdu.

Dünyanın en büyük yüzer enerji santrali filosuna sahip şirketi Karadeniz Holding'in küresel markası Karpowership, Lübnan ile yaşanan anlaşmazlığın çözülememesi üzerine bu sabah ülkedeki enerji gemilerinde elektrik üretimini durdurdu. Reuters'e açıklama yapan Karpowership şirketi, yüzer santrallerdeki yakıtın bitmeye yüz tutmasıyla birlikte sabah 08.00 civarında (0500 GMT) şalterlerin indirildiğini söyledi.

ÜLKE TAMAMEN KARANLIĞA BÜRÜNECEK

Lübnan'a 370 megawatt (MW) elektrik sağlayan Karadeniz Holding, daha önce, Beyrut hükümeti uygun bir anlaşmaya varılması yönünde harekete geçmezse, tedarik kesme adımını atacağı uyarısında bulunmuştu. Geçen hafta El Cedid'in Karadeniz Holding’in elektrik üretimi ihaleleriyle ilgili yolsuzlukla suçlandığını haberleştirmesi, savcılığın şirketin yüzer elektrik tesisi gemilerine el konulması için karar yayımlamasına yol açmıştı.

Karadeniz Holding'in bu adımı, Lübnan Maliye Bakanlığı'nın şirketin elektrik tedarikini kesmesi halinde 'ülkenin tamamen karanlığa bürüneceği' açıklamasına rağmen geldi.