Kara Yelekliler, Pantheon'u işgal etti

Kara Yelekliler, Fransa Başbakanı Philippe ile görüşmek ve taleplerini duyurmak için Paris'te bulunan Pantheon'u işgal etti. İşgal sonrasında polis tarafından darp edilerek, Pantheon’dan uzaklaştırılan Kara Yelekliler'den en az bir kişininse gözaltına alındığı edinilen bilgiler arasında.14-07-2019 09:28

Kara Yelekliler Paris'te bulunan Pantheon'u işgal etti. Barınma, yasal statü gibi taleplerini duyurmak için Fransa Başbakan'ı Philippe ile görüşmek isteyen Kara Yelekliler Fransa'nın gündemine oturmuş durumda.

Çoğu sokaklarda ya da sığınma evlerinde yaşamak zorunda kalan göçmenlerden oluşan "Kara Yelekliler" hareketinin ismi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetine ve politikalarına karşı aylardır süren “Sarı Yelekliler” protestolarından geliyor. 

Kendilerini “sesleri duyulmayan, yüzleri ve belgeleri olmayan kişiler” olarak tanımlayan göçmenlerin oluşturduğu Kara Yelekliler, Kasım 2018’den beri aktif halde. Dün ise başkent Paris’te bulunan ve Victor Hugo, Voltaire ve Jean-Jacques Rousseau gibi yazar ve düşünürlerin mezarlarının yer aldığı Pantheon’u işgal etti.

Yaklaşık 700 kişinin katıldığı eylemde “Kara Yelekliler belgelerini istiyor” sloganı atıldı.

Başbakan Edouard Philippe’den randevu isteyen göçmenler durumlarının yasal statüye kavuşturulması ve barınma talebinde bulundu.

Fransa’da 1981’den beri belgesiz göçmenler konusunda hiçbir düzenleme yapılmadığına dikkat çeken bir eylemci, “Birçok kişi yıllardır belgesiz yaşıyor. Belgelerde bir düzenlemenin yapılması için başbakanın dikkatini çekmek hedefiyle Pantheon’u işgal ediyoruz” dedi.

Ancak işgal sırasında ve sonrasında eylemciler polis tarafından darp edilerek, Pantheon’dan uzaklaştırıldı. Kara Yelekliler’den en az bir kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Gazete Karınca'nın haberine göre, Pantheon’da yapılan barışçıl işgal eylemini “kabul edilemez” olarak niteleyen aşırı sağcı Marine Le Pen de Twitter’dan yaptığı açıklamada “Fransa’da belgesiz göçmenlerin tek geleceği kapı dışarı edilmeleri olur, çünkü yasa bunu gösteriyor” şeklinde ifadeler kullandı.

‘Kara Yelekliler’, Mayıs ayında da Roissy Havaalanı’nda eylem düzenlemiş, havayolu şirketi Air France’ın göçmenlerin sınır dışı edilmesinde yaptığı işbirliğini protesto etmişti.