Kara para aklama kanununa 'gemicik'ler de eklendi

Yurtdışında tutulan varlıkların (döviz, altın, tahvil vb.) Türkiye'ye getirilmesi durumunda, "nereden buldun" diye sorulmadan ve vergi alınmaksızın kabulünü öngören Varlık Barışı TBMM'nin gündemine yeniden getirildi. Yeni tasarıya her türlü gemi, yat ve su araçları da eklendi.27-07-2016 16:48
İleri Haber

Yurtdışında tutulan varlıkların (döviz, altın, tahvil vb.) Türkiye'ye getirilmesi durumunda, "nereden buldun" diye sorulmadan ve vergi alınmaksızın kabulünü öngören Varlık Barışı TBMM'nin gündemine yeniden getirildi. Yeni tasarıya her türlü gemi, yat ve su araçları da eklendi.

Daha önce Meclis Komisyonu'ndan geçen ancak TBMM Genel Kurulu'nda geri çekilen "Bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması" hakkında tasarı yeniden komisyon gündemine geldi. CHP milletvekili Musa Çam, Twitter hesabından tasarıyı paylaştı. Çam'ın paylaşımına göre, yeni tasarıya her türlü gemi, yat ve su araçları da eklendi.

Çam’ın, OECD ülkelerinden örnek vererek eleştirilerde bulunması üzerine, AKP’li Vedat Demiröz “Darbecileri savunmayın” diye araya girdi. CHP’li Mehmet Bekaroğlu, “İnsaf edin. Kim darbecileri savunuyor. Ağzımızı her açtığımızda bununla mı suçlayacaksınız” karşılığını verdi. 

Çam da, “Çoğunluğunuz var, istediğiniz şekilde geçirebilirsiniz bu teklifi. Ancak bizim de tarihe not düşme sorumluluğumuz var’’ dedi.

Bunun üzerine söz alan Demiröz, “Darbecileri savunmayın” sözünü Çam için söylemediğini, “OECD ve AB ülkelerinden söz edince darbeden yana tutum aldıklarını söylemeye çalıştığını” iddia etti. 

AKP’li Faruk Çaturoğlu da düzenlemeyle ilgili Çam’ın değerlendirmesinin “zorlama” olduğunu öne sürerek, “terör örgütünün elinde illegal olarak tutacağı paranın büyük tehlikelere yol açabileceğini, bu nedenle kayıt altına alınmasının önemli olduğunu” söyledi. Çaturoğlu’nun bu sözleri, muhalefetin tepkisine neden oldu.

'GEMİCİK SAHİPLERİNE DE KIYAK'

Çam Twitter hesabından şunları paylaştı: 
"TBMM'de geri çekilen 'yurt içi ve dışı kaynakların (kaçırılmış, çalınmış) servetin' kanunu genişletilerek komisyona geldi"
"Kanun teklifine 'her türlü gemi, yat ve diğer su araçları' eklenmiş. gemicik sahiplerine kıyak yolda"
"Bu düzenlemeye göre bu yolla getirilecek gemilerden, yatlardan tek kuruş vergi, resim, harç ve ceza alınmayacak. Kimlere kıyak yapılıyor acaba?"
"Bu gemiler, yatlar üçüncü kişiler adına getirilirse ivazsız (bedelsiz) intikal saymıyorlar dolayısıyla veraset ve intikal vergisi ödemeyecek"
"Ekmekten, sudan, ilaçtan vergi alırken gemiden lüks yatlardan vergi almamak hangi vicdana sığar"
"Vatandaşa annesinden, babasından kalan maldan veraset, intikal vergisi alan ülkede gemi, yat ithalinde vergi almamak nasıl bir vicdansızlıktır"
"Bu kıyak, gemicikleri olan çocuklara ve yandaşlar için yapılan çok özel bir düzenlemedir"

İLGİLİ HABER:

'BAŞKANLIĞA RAHAT GEÇİŞ İÇİN KARA PARAYA YEŞİL IŞIK YAKILDI'