Kapıların Dışında oyunu dijital 3D mapping teknolojisiyle gösterimde

Yolcu Tiyatro "Kapıların Dışında" adlı oyunuyla, dijital 3D mapping teknolojisini kullanarak sahneliyor.01-12-2019 14:32

İleri Haber

Yolcu Tiyatro, tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından, “Kapıların Dışında” adlı oyununu, dijital 3D mapping teknolojisini kullanarak sahneliyor.

Wolfgang Borchet’in tek oyunu olan "Kapıların Dışında"da animasyonlar ve dijital teknoloji, oyunun bir parçası olarak kullanılıyor.

HİÇBİR ŞEYİ ESKİSİ GİBİ BULAMAMANIN HİKAYESİ

Savaşın birey üzerindeki yıkıcı etkisinin anlatıldığı “Kapıların Dışında” oyununda, ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor.

OYUNDA EMEĞİ GEÇENLER

Yazan: Wolfgang Borchert
Çeviren: Behçet Necatigil
Yöneten: Ersin Umut Güler
Animasyon tasarımı, Ses Tasarımı, Post Prodüksiyon: Tufan Dağtekin
Kostüm Tasarımı: Özlem Kaya
Işık Tasarımı: Servet Ergün
İllüstrasyonlar: Tülin Verdi, İbrahim Bozkurt
Oyuncular: Cenk Dost Verdi, Pervin Bağdat, Burak Üzen, Emre C. Sancar
Videodaki oyuncular: Müzeyyen Durgun, Ersin Umut Güler

WOLFGANG BORCHET KİMDİR?

Borchert, Nazi karşıtı görüşlerinden dolayı defalarca tutuklandı. Öykü ve şiir kitapları bulunan yazar, tek oyunu olan "Kapıların Dışında" adlı eserini, sağlığının kötüleşmesi üzerine İsviçre'de yatırıldığı bir hastanede yazdı. Borchert, "Kapılarn Dışında" dünya prömiyerini yapmadan bir gün önce, 20 Kasım 1947'de, henüz 26 yaşındayken tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi ve ardında savaş karşıtı bir başyapıt bıraktı.