Kapadokya Alan Planları Yönetmeliği yayınlandı: 'Talanı meşrulaştırmaya çalışıyorlar'

Kapadokya Alan Planları Yönetmeliği yayınlanmasının ardından açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, bu yönetmelik ile Kapadokya’da tarih ve kültür yağmasının yasal altyapısının oluşturulduğunu söyleyerek, "Kapadokya büyük bir tehdit altındadır" dedi.14-07-2020 10:10

Kapadokya Alan Planları Yönetmeliği yayınlandı. Plana göre Kapadokya'nın bölgesinde SİT alanı olup olmadığına bakılmaksızın nazım imar ve uygulama imar planları yapılabilecek. Ayrıca koruma statülerinin bütünlüğü de aranmayacak.

'KAPADOKYA'YA SALDIRILAR DEVAM EDİYOR'

Sözcü’ye konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanarak 11 Temmuz’da yayınlanan yönetmeliğin 4. maddesini değerlendirdi:

“UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kapadokya’ya saldırılar devam ediyor. Bu yönetmeliğin 4. maddesi, talan ve işgalin meşrulaştırılmasıdır, Kapadokya büyük bir tehdit altındadır. Doğal ve tarihsel coğrafyada yeni paylaşım süreçlerinin başladığını görüyoruz. Kapadokya’nın yıllardır canına okudular şimdi de bu talanı meşrulaştırmaya çalışıyorlar. SİT alanları tehlike altında.”