Kanser geçmişi olmasına rağmen Covid-19 servisinde çalıştırılan sağlık emekçisi dinlenme odasında hayatını kaybetti!

Tarsus Devlet Hastanesi’nde kanser geçmişi olmasına rağmen koronavirüs servisinde çalıştırılan sağlık emekçisi Kadir Salduz, dinlenme odasında yaşamını yitirdi.28-12-2020 07:35

Kanseri atlatmasına ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkmasına rağmen Tarsus Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım hemşiresi olarak görev yapan Kadir Salduz, Covid-19 yoğun bakım ünitesindeki nöbetinin ardından dinlenme odasında hayatını kaybetti.

Cumhuriyet'ten Abidin Yağmur'un haberine göre, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Başkanı Dr. Sinan Doğan, 38 yaşındaki hemşire Salduz’un ölümünün, sağlık çalışanlarının uzun süreli çalışma koşulları nedeniyle risk altında olduğunu açıkça gösterdiğini belirterek “Otopsiden kalp krizi sonucu çıksa da bu bizim için sadece kalp krizi değildir. Covid-19’a bağlı kalp krizidir, yani iş kazasıdır” dedi. 

Geçmişte lenfoma tedavisi gören ve kanseri atlatan Salduz’un son mesaisine gelmeden önce Covid-19 belirtileri hissettiği ve PCR testinin pozitif çıktığı belirtildi. Mesaisini tamamlayan Salduz, kendini yorgun hissettiğini belirterek hemşire dinlenme odasına çekildi. Salduz burada fenalaştı ve hayatını kaybetti. 

'KANSER ÖYKÜSÜ OLAN BİRİNİ COVID-19 YOĞUN BAKIMINDA ÇALIŞTIRMAK AKIL KÂRI DEĞİL'

Dr. Doğan, Salduz’un geçmişte lenfoma kanseri tedavisi gördüğünü anımsatarak “Kanser uyumaya geçmiş. Bu durumdaki insanlar normal çalışma yaşamına devam edebilirler. Ama kanser öyküsü olan birini Covid-19 yoğun bakımda çalıştırmak akıl kârı değil” dedi.