Kanlı Ay Tutulması'na sayılı günler kaldı

Ay'ın kızıl görüntüye büründüğü, tam Ay tutulması ile gerçekleşen Kanlı Ay Tutulması'na sayılı günler kaldı. Tutulma, Türkiye'den de izlenebilecek.23-07-2018 14:51

Dünya'nın tek uydusu olan Ay'ın kızıl görüntüye büründüğü, tam Ay tutulması ile gerçekleşen Kanlı Ay Tutulması'na sayılı günler kaldı. 27 Temmuz'da Dünya'nın uydusu Ay, Dünya'ya yakın bir konuma ulaşacak ve bu tarihte Kanlı Ay Tutulması gerçekleşecek.

KANLI AY TUTULMASI TÜRKİYE'DEN KISMEN İZLENEBİLECEK

Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma saat 20.13'de başlayıp ertesi gün 02.30'da sona erecek. Tutulma Türkiye'nin bazı bölgelerinde kısmen izlenebilecek.

NTV'de yer alan habere göre 27 Temmuz akşamı gerçekleşecek olan Kanlı Ay tutulması, bu yüzyılın en uzun süreli Ay tutulması olacak ve 1 saat 43 dakika devam edecek. Tutulmanın maksimumunun gerçekleştiği 22.30-01.13 saatleri arasında ay tamamen karacak.

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay, kırmızı renk görünür.

Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay'ın iki döngüsü arasındaki farklar; Ay'ın, Dünya'nın ve Güneş'in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar.

Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine ulaşır.