Kanal İstanbul’un Çevre Düzeni Planları’nda değişiklik

Kanal İstanbul Projesi’nin 22 Haziran 2020’de onaylanan planında değişikliklere gidildi. Buna göre kuzeyde yapılması planlanan lojistik bölge konut alanına çevrilirken teknoloji geliştirme bölgesi, fuar ve kongre alanları iptal edildi.23-03-2021 11:51

Bilim insanlarının ve yurttaşların getireceği ekolojik yıkım nedeniyle karşı çıkmasına rağmen AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İsteseniz de istemeseniz de yapılacak" dediği Kanal İstanbul Projesi'nin 22 Haziran 2020’de onaylanan planında bazı değişikliklere gidildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan duyuruda kuzeyde yapılması planlanan lojistik bölge konut alanına çevrilirken teknoloji geliştirme bölgesi, fuar ve kongre alanları iptal edildiği belirtildi.

Medyascope'dan Fırat Fıstık'ın haberine göre , teknoloji geliştirme bölgesi olarak tasarlanan bölgenin neredeyse tamamının konut alanı olmasına karar verildi. Aynı bölgedeki üniversite alanı ve yeşil alan ise planda yer almaya devam ediyor.

Kanal İstanbul, toplam 361 bin 498 kişinin yaşadığı bir bölgeden geçiyor. Planda yapılan değişiklikle birlikte fuar alanı, kültür ve kongre merkezleri iptal edildi. Bir kez daha mevcut nüfus hariç, ilave olarak gelecek nüfusun 500 bin ile sınırlandırılması öngörüldü. 

Konut ve turizm faaliyetlerinin bir arada yürütülebileceği eko turizm alanı ile sağlık turizmi alanı oluşturuldu. Bunun yanı sıra Terkos Gölü etrafına turizm amaçlı otel ve tesislerin yapılabileceği belirtildi.

Planda, “Terkos Gölü yakınlarında İstanbul’un doğa turizmi (Macera odaklı turizm, doğa yürüyüş alanları, atlı doğa yürüyüşü vb.) potansiyelinin değerlendirilebileceği, otel ve diğer konaklama tesisleri, kamp ve karavan alanları, spor tesisleri, yeme-içme tesisleri, botanik ve hayvanat bahçesi yer alabilir. Ancak kapasitenin sınırlı tutulması ve gelişimlerinin doğayla uyumlu olması gerekir” ifadesi yer aldı.

Üniversite-özel sektör işbirliğini artırmak için yapılması öngörülen enstitüler de plandan çıkarıldı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, değişiklikleri Twitter hesabından duyurdu.