Kanal İstanbul'da bir rant kapısı da Diyanet'e açılmış: Ev yapmak için kooperatif kurmuşlar

Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarının Kanal İstanbul’un çevresinde ev yapmak için kooperatif kurduğu ve şirket adresi olarak da bir telefon bayisini gösterdikleri ortaya çıktı.05-02-2020 13:38

Erdoğan'ın "hayalim" dediği ve uzmanların ise "felaket" olarak değerlendirdiği Kanal İstanbul projesinden Diyanet de kârlı çıkıyormuş. Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarının Kanal İstanbul’un çevresinde ev yapmak için kooperatif kurduğu ve şirket adresi olarak da bir telefon bayisini gösterdikleri ortaya çıktı.

Kanal İstanbul’un çevresindeki rant mücadelesi tartışma konusu olmaya devam ediyor. Özellikle Arap yatırımcıların Kanal İstanbul’un çevresinden aldıkları araziler dikkat çekerken rant tartışmaları yeni bir boyut kazandı. Odatv'nin haberine göre, ÇED raporu vatandaşların itirazlarına rağmen onaylanan Kanal İstanbul çevresinde arazi kapma yarışına Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları da dahil oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın bu yıl içerisinde ilk kazmanın vurulacağını açıkladığı projenin çevresinde konut yapmak için Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı çalışanlar önce 2016 yılında 'Sınırlı Sorumlu Kanal İstanbul Konut Yapı Kooperatifi' isimli bir yapı kurdu.

İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan kooperatif daha sonra isim değişikliğine gitti. Şirket 2017'de 'Sınırlı Sorumlu Kanal İstanbul 2023 Konut Yapı Kooperatifi' adını aldı. İstanbul'un Bağcılar ilçesinde bulunan kooperatifin yönetiminde Osman Önal, Ali Kiriş ve Veysel Çavuş bulunuyordu.

DİYANET-SEN YÖNETİCİSİ DE KOOPERATİFİN YÖNETİMİNDE

Bu isimlerden Diyanet İşleri Başkanlığı görevlilerinden imam Osman Önal adı değiştirilen kooperatif yönetiminden ayrıldı. Türk Diyanet Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Taşçı kooperatifin yönetiminde bulunan isimlerden biri olarak görevine devam ediyor.

Kooperatifin tanıtım bilgisinde ise "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çeşitli kademelerinde görev yapan din görevlilerince kurulmuş olan Kanal İstanbul Yapı Kooperatifi birikimleri değerlendirmek isteyenler için güvenilir bir yatırım kapısı olmuş ve olmaya da devam etmektedir" ifade yer alıyor.

ADRESTE CEP TELEFONU BAYİSİ VAR

Sınırlı Sorumlu Kanal İstanbul Yapı Kooperatifi’nin kayıtları incelediğinde belirtilen işletme adresi, Bağcılar ilçesi Çınar Mahallesi Esenler Caddesi 11/B olarak görünüyor. Şirketin ticaret sicilinde yer alan Bağcılar'daki adresine gittiğimizde şirketin yerinde cep telefonu bayisi bulunduğunu gördük. Cadde esnafı yaklaşık bir yıl önce buradan taşındıklarını söyledi.