Kanal İstanbul'a itiraz süresi doldu: Sadece bir müdürlüğe 100 binden fazla dilekçe verildi!

Kanal İstanbul projesi için hazırlanan ÇED raporuna itiraz süresi dün doldu. İstanbul Balmumcu'daki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne 10 günde 100 binden fazla dilekçe müdürlüğe teslim edildi.



03-01-2020 00:05

25 Aralık'ta başlayan Kanal İstanbul'la ilgili ÇED raporuna itiraz süreci dün (2 Ocak) sona erdi. Soğuk hava ve yağmura rağmen İstanbul’un her iki yakasındaki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine yurttaşlar adeta akın etti. Uzun kuyrukların oluştuğu müdürlüklere binlerce dilekçeyle başvuruda bulunuldu.

Yapılması planlanan ve çeşitli tartışmalara neden olan AKP’nin ‘mega’ rant projesi Kanal İstanbul için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu açıklandıktan sonra yurttaşların ‘görüş ve önerilerine’ sunulmuştu.

Bunun üzerine projenin iptalini isteyen yurttaşlar, yalnızca İstanbul'da değil ülkenin dört bir yanından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturarak itiraz dilekçelerini vermişti.

Projeye itirazlar, bugün sona erdi. Yurttaşlar, itirazlarını bugün mesai bitimine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne dilekçeyle başvurarak yapılabildiği gibi, ilgili kurumlara faks göndererek ya da CİMER üzerinden de itirazlarını yaptı.

BİR MÜDÜRLÜKTE 100 BİN DİLEKÇE!

Sözcü’de yer alan habere göre, İstanbul Balmumcu'daki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne 10 günde 100 binden fazla dilekçe müdürlüğe teslim edildi.

İstanbul Ataşehir’de bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne de, net rakam belli olmasa da, on binlerce dilekçeyle başvuru yapıldığı tahmin ediliyor.

İstanbul’un haricinde memleketin dört bir yanında da yurttaşlar çevre ve şehircilik il müdürlüklerine Kanal İstanbul’a dair itiraz dilekçelerini iletmişti.

SÜREÇ BUNDAN SONRA NASIL İŞLEYECEK?

Toplanan itiraz dilekçeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değerlendirilecek. Bakanlık itirazları ya dikkate alarak ÇED raporunu yeniden ele alacak ya da itirazları dikkate almadan nihai ÇED raporunu bir ay içerisinde açıklayacak.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

TMMOB'un hazırladığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne verilecek itiraz dilekçesinin örneği şöyle: