Kanadalı maden şirketi, devlete pay ödememek için tonlarca altını kaçırmış

Kanada’nın ileri gelen maden şirketlerinden biri, Burkina-Faso’da işlettiği madende kömür konteynerlerine gizlediği tonlarca altını, devlete pay ödememek için kaçak yollardan ülke dışına çıkarmış.11-08-2019 09:13

Kanada’nın yüksek tirajlı gazetesi Journal de Montréal’in haberine göre, Kanada’nın ileri gelen maden şirketlerinden biri, Sahel Çölü'nün kenarında 19 milyon nüfuslu bir Afrika ülkesi olan Burkina-Faso’da işlettiği madende kömür konteynerlerine gizlediği tonlarca altını, devlete pay ödememek için kaçak yollardan ülke dışına çıkarmış.

Burkina-Faso başsavcısı Laurent Poda’nın açıklamasına göre, Kanada’nın Iamgold maden şirketi “kaçak altın pazarlanması, kara para aklama, yasadışı tehlikeli atık sevkıyatı ve sahtecilik” suçlamalarıyla kovuşturma altına alındı.

Anlaşmalara göre, Kanada firması, çıkarılan altının küçük bir yüzdesini telif hakkı olarak ülkeye ödemek zorunda. Yetkililer, Iamgold’un bu düşük telif ücretlerini bile ödememek için, altını, atık kömür kaplarında yurtdışına kaçırdığını belirtiyor. Şirketin kaçırdığı altının bir kısmı 2018’de denizyoluyla Kanada’ya gönderilmek üzereyken ele geçirildi. Açılan davada, bir Fransız şirketi olan Bolloré Transport and Logistics de suçlanıyor.