Kamu İhale Kurumu adrese teslim ihaleyi iptal etti

Kamu İhale Kurulu, AKP’ye yakın ismin şirketinin aldığı 32 milyon liralık ihaleyi, ihaleye katılan başka bir firmanın itirazı üzerine iptal etti.12-10-2020 08:03

Kamu İhale Kurumu (KİK), AKP’ye yakınlığıyla bilinen Oden Yapı’nın aldığı 32 milyon liralık ihaleyi iptal etti. “Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü Şube Şefliği Tesis Binaları Yapım İşi” ihalesine katılan bir firmanın itirazını değerlendiren KİK’in oy birliğiyle aldığı kararda, “ihale dokümanındaki çelişkili hususların, mevcut durumda rekabet ve eşit muamele ilkeleri açısından mevzuata aykırılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nün haziran ayında açık ihale usulü ile gerçekleştirdiği ihaleye 59 şirket başvurdu. İhalenin, kurucusunun bazı AKP’li isimlerle yemek yemesiyle gündeme geldiği Oden Yapı’ya verilmesi üzerine Alte Grup Yapı, ihalenin “saydam, rekabet ve eşit muamele ilkelerine” uygun yapılmadığı gerekçesiyle KİK’e itirazda bulundu.

59 İSTEKLİNİN 18'İNİN TEKLİFİ DEĞERLENDİRMEYE DAHİ ALINMADI

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, dosyayı değerlendiren KİK, Alte Grup Yapı’nın itirazını yerinde bularak oy birliğiyle ihalenin iptal edilmesine karar verdi. İptal kararında ihaleye 59 isteklinin katıldığı ancak 18 isteklinin teklifinin çeşitli gerekçelerle değerlendirmeye alınmadığı belirtildi.

'DÜZELTİCİ İŞLEMLE GİDERİLEMEYECEĞİ İÇİN İPTAL EDİLMELİ'

İhale dökümanında yer verilen düzenlemelerdeki farklılıkların, istekliler nezdinde de tereddüde yol açtığı belirtilen kararda, “İhale dokümanındaki çelişkili hususların, mevcut durumda rekabet ve eşit muamele ilkeleri açısından mevzuata aykırılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, yukarıda mevzuata aykırılıkları belirtilen işlemlerin düzeltici işlemle giderilemeyecek nitelikte işlemler olduğu tespit edildiğinden, ihalenin iptali gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

BİRÇOK İHALE O ADRESE GİTTİ

Oden Yapı’nın daha önce Amasya Merzifon Adalet Sarayı, spor kompleksi ve lojmanları, havalimanı teknik blok ve kule inşaatı, 5 yıldızlı termal otel, toplu konut, cezaevi ve okullar gibi birçok ihaleyi alması da dikkat çekti. Oden Yapı’nın kurucusu Mehmet Ünal Dedeoğlu bazı AKP’li isimlerle yemek yemesiyle gündeme gelmişti.