Kalın’dan ABD’ye Brunson Sitemi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ev hapsindeki ABD’li rahip Brunson hakkında yaptığı açıklamada ABD’ye sitem etti. Kalın, “Yapılan müttefiklik ruhuna sığmaz” dedi.23-08-2018 08:52

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İzmir’de ev hapsinde tutulan ABD’li rahip Andrew Creig Brunson hakkında açıklama yaptı. Kalın Reuters'a yaptığı açıklamada, "Rahip Brunson konusu hukuki bir süreçtir. ABD hukuku yok sayarak talepte bulunamaz" dedi.

Kalın "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Rahip Brunson davası da hukuki bir davadır. Şahıs hakkında devam eden bir yargı süreci vardır. ABD’nin yargı sürecini yok sayarak bir takım taleplerde bulunması elbette kabul edilemez. ABD kendi ülkesinde yapamadığını bir başka ülkeden talep edemez” ifadelerini kullandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Her fırsatta yargı bağımsızlığı konusunda Türkiye’ye ve başka ülkelere tavsiyelerde bulunan, hatta onları töhmet altında bulunduran ABD’nin devam eden bir yargı süreci hakkında keyfi yorum ve taleplerde bulunması dikkate değer bir durumdur.

 “Bir kişinin rahip yahut din adamı olması, tek başına suçsuz ve masum olması için yeterli bir karine değildir. Karar merci yargıdır ve ABD dahil herkes Türk yargısının vereceği karara saygı duymak zorundadır. Şu ana kadar olduğu gibi bu kural bundan sonra da geçerlidir.”

HALKBANK VE HAKAN ATİLLA YİNE GÜNDEME GETİRİLDİ

"Öte yandan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın, FETÖ’nün bir kumpası olarak görülen dava sonucunda haksız bir şekilde ceza aldığını herkes bilmektedir” diyen Kalın, " Aynı şekilde Halkbank’a yönelik bir takım haksız ve mesnetsiz suçlamaların gündeme getirilmesi ve bu kamu bankamızın yıpratılmak istenmesi de kabul edilemez. Burada amacın İran yaptırımlarıyla ilgili hakikatlerin ortaya çıkartılmak olmadığı, tersine saygın kurum ve kişilerin itibarsızlaştırılması ve haksız cezalar kesilmek istendiği anlaşılmaktadır. Türkiye olarak bu süreçten son derece rahatsız olduğumuzu ifade ediyoruz” dedi.

Saray’a yakınlığıyla bilinen yandaş Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, “Türkiye, Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın Türkiye’ye iadesi ve Halkbank soruşturmasının kapatılmasını talep ediyor” diye yazmıştı, söz konusu iddia dış basında da gündeme getirilmişti.

EKONOMİDE KATAR’A BEL BAĞLAMAK…

Kalın açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Türkiye’nin kimseyle ekonomik bir savaş başlatmak gibi bir niyeti yoktur. Fakat kendi ekonomisine ve yargısına yönelik saldırılara sessiz kalması beklenemez. Dost ve kardeş ülke Katar’ın 15 milyar dolarlık yatırım kararı piyasalar üzerinde rahatlatıcı bir etki yapmıştır. Katar’ın bu tavrını takdirle karşılıyoruz. Türkiye-Katar ilişkileri her düzeyde bundan sonra da güçlenmeye devam edecektir.”

ABD’YE SİTEM: MÜTTEFİKLİĞE SIĞMAZ

“Bu tür siyasi, hukuki ve ekonomik tavırlar müttefiklik ruhuna sığmaz. Bunlar NATO’nun kuruluş ilkelerine de aykırıdır.”