Kaliforniya yangınında ölü sayısı 10'a yükseldi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde başlayan ve geniş bir alana yayılan orman yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 10'a yükseldi.10-10-2017 08:00

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde San Francisco'nun kuzeyinde yer alan Santa Rosa ve Napa Vadisi'nde henüz belirlenemeyen bir nedenle pazartesi sabahı başlayan yangınlar sürüyor.

​Rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan alevler şu ana kadar 10 kişinin yaşamını yitirmesine, iki kişinin ise yaralanmasına neden oldu.

20 BİNDEN FAZLA KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Yangınların tehdit ettiği yerleşim birimlerindeki 20 binden fazla kişi tahliye edilerek güvenli bölgelere yerleştirildi. Elektrik ve telefon hatları da alevlerden etkilendi, bazı üzüm bağları büyük hasar gördü.

​İtfaiye yetkilileri, alevlerin Napa, Sonoma, Yuba, Butte, Nevada, Calaveras ve Mendocino bölgelerinde yaklaşık 73 bin dönüm alanı etkilediğini duyurdu. Kaliforniya Valisi Jerry Brown ise bu bölgeler için "acil durum" kararı aldı.

DİSNEYLAND'DE GÖKYÜZÜ TURUNCUYA BOYANDI

Anaheim'de bulunan ünlü Disneyland de yangından etkilendi. Disneyland'de gökyüzü yangın nedeniyle turuncuya boyandı.

14 AYRI NOKTADA YANGIN

Kaliforniya Ormancılık ve Yangın Koruma İdaresi, eyaletin kuzeyindeki 14 ayrı yangında toplam 1500 ev ve iş yerinin tahrip olduğunu, tahliye edilen yerler arasında en az iki hastane ve çok sayıda yerleşim yerinin bulunduğunu açıklamıştı.

San Francisco'daki Ulusal Meteoroloji Dairesi de itfaiye ve diğer kurumların alarma geçmesini sağlayan kırsal alanda yangın çıkacağına ve büyük olasılıkla yayılabileceğine ilişkin "kırmızı bayrak uyarısı" yayınlamıştı.