Kalabalıklardan kurtulma hikayesi: Bilim Tavşanı Şarlot

“Bilim Tavşanı Şarlot” Camille Andros ve Brianne Frankley’in eğlenceli kaleminden geçerek çocuklarımıza problem çözme becerisine dair birçok yeterlilik kazandırıyor. Bilim tavşanımızın hayatındaki problemi çözme süreci, bu kitabı okuyan çocuklarımız için yol gösterici bir nitelikte. Problemlerin farkına varma, problemleri bilimsel yöntemlerle çözme, deneme ve yanılma gibi birçok başlık bu hikayenin içinde yer alıyor. Aynı zamanda bilimsel olarak problem çözme aşamasına dair de başlıklara değiniyor: Soru sor, varsayım oluştur, deney yap, gözlemle ve sonuca var!12-05-2019 00:45

Selda Salman

Şarlot, kalabalıklar arasında sıkışıp kalmış bir bilim tavşanı. Her yer ama her yer çok kalabalık! Ve Bilim Tavşanı Şarlot bu kalabalıktan hiç hoşlanmıyor. Bu kalabalıktan kurtulması gerek çünkü Şarlot yeni deneyler ve araştırmalar yapmak istiyor. Bu nedenle de laboratuvar önlüğü, koruyucu gözlüğü ve büyütecini asla yanından ayırmıyor. Sadece ve sadece bu kalabalıktan ayrılmak istiyor.

“Bilim Tavşanı Şarlot” Camille Andros ve Brianne Frankley’in eğlenceli kaleminden geçerek çocuklarımıza problem çözme becerisine dair birçok yeterlilik kazandırıyor. Bilim tavşanımızın hayatındaki problemi çözme süreci, bu kitabı okuyan çocuklarımız için yol gösterici bir nitelikte. Problemlerin farkına varma, problemleri bilimsel yöntemlerle çözme, deneme ve yanılma gibi birçok başlık bu hikayenin içinde yer alıyor. Aynı zamanda bilimsel olarak problem çözme aşamasına dair de başlıklara değiniyor: Soru sor, varsayım oluştur, deney yap, gözlemle ve sonuca var!

Şarlot kalabalıktan kurtulmak için ilk önce yaptığı tüm işleri mahveden kardeşlerinden kurtulmayı deniyor. Herkesin ortadan kaybolmasını sağlayacak deney işe yaramayınca da kendini görünmez kılmak için çalışmaya başlıyor. Fakat ne yazık ki bu da işe yaramıyor. Bilim Tavşanı Şarlot, burada kalabalıklardan bir türlü kurtulamıyor. Buralarda bulamayacağı boş alanın nerede olduğuna dair ise şimdi başka bir fikri var. Şarlot, havuçtan uzay aracına atlayıp o sonsuz boşluğa doğru uçuveriyor.

Uzay gerçekten muhteşem! Şarlot hiçbir alanda sıkışmadan istediği her şeyi yapabiliyor. Sıkışmadan yemek yiyor, tuvalette istediği kadar kalıyor ve birçok deney yapıyor. Her şey ama her şey çok düzenli ilerliyor. “Başardım!” diyor Şarlot. Varsayımı doğrulanıyor. İşte artık gerçekten bir bilim tavşanı olabilecek.

Derken, tek bir sorunu var uzayda: Kimsesi yoktu. Yemek sırasında konuşacak, banyoda yüzüne köpük üfleyecek tek bir kişi bile yoktu. Tuvalet kağıdı bittiğinde ne yapacaktı? Şarlot uzayın biraz fazla boş olduğunu düşünmeye başlamıştı. Buradaki kimsesizlik problemini çözmek içinse yeni bir çalışmaya girişti. Fakat yapmaya çalıştığı uzay arkadaşları işe yaramamıştı.

Uzay boşluğunda yalnız kalan Şarlot, yalnızlığına dair çözüm ararken bilimsel yöntemin basamaklarından bir kez daha yararlanıyor. Varsayımlara geri dönüyor ve tekrar problemi çözmeye çalışıyor. Hikayemiz bilimsel yöntemin eğlenceli bilim tavşanının hayatında ne kadar önemli olduğuna dair birçok mesajı içinde barındırıyor. Tavşanımız bilimsel araştırma ve gözlemlerini yapadursun, hikayemizde çocuklarımıza verilen bir mesaj daha var: Yalnız kalmanın aslında o kadar da iyi bir şey olmadığı. Çünkü Bilim Tavşanı Şarlot, kalabalıktan sıkılıp uzaya yerleşmişken ailesini özlüyor. Hatta sıkışmayı bile özlüyor!

Ailesini özleyen Şarlot, son bir deney yapmaya karar veriyor. Havuçtan uzay aracına ayladığı gibi ailesinin yanına dönüyor. En başından beri araştırma ve deneyler ile uğraşan tavşanımız bu defa yeni bir sonuca varıyor: Boş bir alan için uzaya gitmesine gerek yok! Havuçtan uzay aracı ile kendine ait bir alan yaratmayı başarıyor. Kendine ait bu alan tüm çalışmalarını yapabileceği bir yer ve yalnız değil. Bilim Tavşanı Şarlot, bilimsel yöntemin tüm aşamalarını yerine getirerek istediği şeyi başarıyor.

“Bilim Tavşanı Şarlot” problem çözme becerisi kazandırmanın yanı sıra çocuklarımıza sosyal ilişkiler ve bireysellik konusunda da mesajlar veriyor. Kitapta bulunan bilimsel yöntem adımları ise hayatlarındaki her türlü problemi çözmek adına çocuklarımızın zihinlerine ilerleyen yaşamlarında uygulayabilecekleri temelleri atıyor. Bilim Tavşanı Şarlot, merak eden, araştıran ve problemlerini çözüme kavuşturmak isteyen çocuklar için Domingo Yayınevi raflarında.

Künye: Bilim Tavşanı Şarlot, Camille Andros, Çev. Hevdan Sönmez, İllüstrasyonlar: Brianne Farley, Domingo Yayınevi, 2017, 40 sayfa.