Kağıthane'de bina çöktü: 'Kent politikalarının çöküşüdür'

Olayın ardından bölgedeki diğer binalara yönelik tehlike sürüyor. Valilik, yıkılan bina çevresinde olan risk altındaki 10 binanın da tahliye edildiğini duyurdu.22-04-2019 16:24

İstanbul'un Kağıthane ilçesi Yahya Kemal Mahallesi Akkaya Sokak’ta bir binanın çevresinde toprak kayması yaşandı. Toprak kaymasının yaşandığı alanda 1 bina çöktü. 

Kağıthane’de 2 yıl önce temel kazısı yapılan inşaat alanının destek duvarı çöktü. Duvarla birlikte yolun bir bölümü de çökerken, iki otomobil inşaat alanına düştü. Çökmeyle birlikte üst tarafta bulunan 2 binanın altındaki toprakta kayarken, olay yerine ekipler sevk edildi. Bu sırada 4 katlı bir bina çöktü.

Yan tarafta bulunan 5 katlı binanın çökme tehlikesi devam ediyor. Ekipler çevrede güvenlik önlemlerini arttırdı. Ekipler bu 2 binaya yakın olan bir binadaki yurttaşları da binadan tahliye etti. 

VALİLİK: 21 BİNA TAHLİYE EDİLDİ

İstanbul Valiliği, yıkılan bina çevresinde olan risk altındaki 21 binanın tahliye edildiğini duyurdu. Valilik açıklamasında gerekli emniyet tedbirlerinin alındığı ifade edildi.

'KENT POLİTİKALARININ ÇÖKÜŞÜDÜR'

Konuyla ilgili Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi'nin sosyal medya hesabından bir paylaşım yapıldı. Paylaşımda "Sütlüce'de çöken binayı hatırlıyor musunuz yada nicelerini?" diye sorulurken, "Bu çöküş münferit olay değil; kent politikasının çöküşüdür." denildi.

EKREM İMAMOĞLU BÖLGEYE GELDİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kağıthane'de 4 katlı binanın çöktüğü bölgede incelemelerde bulundu. Yerlikaya ile İmamoğlu'na yetkililer tarafından çalışmalar hakkında bilgi verildi. Yerlikaya ve İmamoğlu, ardından kriz merkezinin kurulduğu yakındaki okula geçti.