Kadınların başrolde olduğu filmler daha çok kazandırıyor

350 filmin hasılatının incelendiği bir araştırmaya göre başrolünde kadınların oynadığı filmler, başrolünde erkeklerin oynadığı filmlerden daha çok gişe yapıyor.15-12-2018 14:24

Yapılan bir araştırma kadınların başrolde oynadığı filmlerin gişede daha başarılı olduğunu ortaya koydu. Bu veri, 2014’ten 2017’ye kadar vizyona giren 350 filmin hasılatlarının incelenmesini kapsayan bir araştırmanın sonucunda elde edildi.

Bu filmlerden 105’inde kadınlar, 245’inde de erkekler başrolde. Kadınların başrolde olduğu filmlerin hepsindeki ortalama gelir, erkeklerin başrolde olduğundan fazla çıktı. Sınıflandırma 10 milyon doların altında kazanan filmler, 10 milyon ile 30 milyon dolar arası kazanan filmler, 30 milyon ile 50 milyon arası kazanan filmler ve 50 milyon ile 100 milyon arası kazanan filmler olarak sınıflandırıldı.

3 YILDIR BAŞROLÜNDE KADINLARIN OLDUĞU FİLMLER DAHA ÇOK KAZANDIRIYOR

New York Times'da yer alan habere göre San Diego Üniversitesi’nin yaptığı araştırma üç yıl zarfında kadınların başrol olduğu filmlerin erkeklerin başrol olduğu filmlerden daha çok para kazandırdığını gösteriyor. ‘Trolls,’ ‘Teenage Mutant Ninja Turtles,’ ‘Inside Out’ ve ‘Wonder Woman’ ise bu filmlerden bazılar.

HER 4 FİLMDEN 1'İNİN KAHRAMANI KADIN

Veriler bu yönde olsa da kadınlara başrol vermek hala yaygın bir eğilim değil. 2017’deki her dört filmden yalnızca birinin kahramanı kadın. 

Webtekno'da yer alan haber gösteriyor ki, araştırmacılara göre bu durumun değişmesi ve sinema sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması sinemacıların görevi. Yaptıkları araştırmanın da buna katkı sunacağını düşünüyorlar.