'Kadınları değil, erkek devlet şiddetini durdurun!'

İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde basın açıklaması yapan kadınlar, "Kadınların mücadelesi büyüdükçe, devletin saldırıları artıyor. Buna karşılık kadınlar bir arada, birlikte isyanı güçlendirmeye devam ediyor" dedi.13-07-2020 13:18

İleri Haber

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nun çağrısıyla Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine atanan kayyumlara ilişkin Beşiktaş meydanında eylem yapmak isteyen kadınlar, polislein saldırısına uğramış ve 23 kişi gözaltına alınmıştı. İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde 2. duruşma öncesi basın açıklaması yapan kadınlar, " Bugün bu gözaltıların duruşmasında yine birlikteyiz, yine kadın dayanışması ve mücadelesini gözaltılarla, baskılarla durduramazsınız diyoruz" dedi.

Basın açıklamasında kayyumların ilk işinin kadın haklarına saldırması olduğu belirtilirken "Yıllarca mücadele ederek kazandığımız haklarımızdan geri adım atmayacağız" ifadelerine yer verildi.

"Kayyum ve devletin kadın derneklerine saldırıları haklarımıza, kadın mücadelesine saldırıdır" denilen basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Ağustos 2019'da Van, Amed ve Mardin'de, halkın iradesini hiçe sayarak atanan kayyumlara karşı Kadınlar Birlikte Güçlü olarak yapacağımız basın açıklamasına polis saldırmış ve arkadaşlarımızı gözaltına almıştı. Bugün bu gözaltıların duruşmasında yine birlikteyiz, yine kadın dayanışması ve mücadelesini gözaltılarla, baskılarla durduramazsınız diyoruz. 

Kayyumlara karşı basın açıklaması yapmak istedik, çünkü kayyumların ilk işi kadınların kazanımlarına saldırmak oluyor. Kadın birimleri kapatılıyor, eşit temsiliyet yok sayılıyor, kadın eşbaşkanlar görevlerinden alınıyor, tutuklanıyor. 

Pandemi süresince de kadına yönelik erkek şiddeti artarken devlet kadınlara hiçbir çözüm önermezken, HSYK kararı ile 6284'ü rafa kaldırdı, infaz yasasında düzenleme ile kadınlara ve çocuklara karşı suçları olan kişileri herhangi bir düzenleme olmaksızın serbest bıraktı. Yetmedi çocuklara dönük istismarı aklayacak "çocuk yaşta evlilikler" tartışmasını yeniden başlattı. 

Erkek şiddetini önlemek şöyle dursun, kadın derneklerine saldırılar hız kesmeden devam etti. TJA ve Rosa Kadın Derneği'nden kadın arkadaşlarımız tutuklandı. Gözaltına alınan Rojbin Çetin saatlerce işkenceye maruz kaldı. İşkence failleri hakkında işlem başlatılmadı. 

Sığınma evinde kalan bir kadının adresi, polis memuru tarafından şiddet faili erkekle paylaşıldı, bu polis hakkında da işlem başlatılmadı. 

İktidar yetkilileri kadına yönelik şiddeti, LGBTİ+'lara karşı nefret söylemlerini körükleyen cümleler sarf etmeye, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmaktan bahsederek devam etti.

Yıllarca mücadele ederek kazandığımız haklarımızdan geri adım atmayacağız.  

Kadınların mücadelesi büyüdükçe, devletin saldırıları artıyor. Buna karşılık kadınlar bir arada, birlikte isyanı güçlendirmeye devam ediyor. 

Bundan dört yıl önce adliye önünde polis tarafından tekmelenerek beli kırılan ÇHD'li avukat Zeycan Balcı'nın da bugün davası var. Apaçık bir erkek devlet şiddeti olan bu davada da failler derhal cezalandırılmalıdır. 

Kayyum ve devletin kadın derneklerine saldırıları haklarımıza, kadın mücadelesine saldırıdır. Bugünkü davada arkadaşlarımızın derhal beraat etmesi gerekmektedir. Kadınlar tüm baskılara karşı omuz omuza haklarımız için mücadeleye devam ediyoruz. Kahkahalarımızla, öfkemizle, isyanımızla, omuz omuza el ele yan yana buradayız.     

Kadınlar Birlikte Güçlü"