Kadınlardan 'Erkek şiddetini tolere etmiyoruz' eylemi

İstanbul Sözleşmesi’nde çekilme kararına karşı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek tüm kadınları 1 Temmuz’da Taksim’de yapılacak eyleme çağırdı.09-06-2021 16:25

Emre Orman

İstanbul Sözleşmesi'ni Uygula Kampanya Grubu, Fatih'te bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. "1 Temmuz'da Taksim Tünel'deyiz" pankartının açıldığı eylemde kadınlar, "Tolere etmiyoruz" dövizlerini de taşıdı. "Boşanmayı değil, cinayeti engelle", "Yaşasın kadın dayanışması" ve "Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz" sloganlarının da sık sık atıldığı eylemde 1 Temmuz’da Taksim Tünel’de yapılacak olan İstanbul Sözleşmesi eylemine de çağrı yapıldı.

'HER ŞEYE RAĞMEN SOKAKLARDAYIZ'

Açıklamayı İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu gönüllüsü Çağla Akdere okudu. İstanbul Sözleşmesi’nin üzerine aylardır süren kampanyalar sonucunda 19 Mart gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararı ile tek taraflı olarak feshedilmek istendiğine değinen Akdere, yıllardır süren mücadele ile kazanılmış bir hakkın tek bir adamın imzasıyla iptal edilemeyeceğinin altını çizdi. “Eşit yaşam hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden de, haklarımızdan da vazgeçmiyoruz” diyen Akdere, “20 Mart’tan beri katilleri değil kadınları engellemek için yaptıkları her şeye rağmen sokaklardayız, her yerdeyiz. Çünkü bu bizim için bir hayat mücadelesi” diye belirtti.

'SESİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ'

Avrupa Konseyi’ne yapılan bildirimden itibaren üç aylık sürenin dolmasıyla birlikte Türkiye’nin sözleşmeden ilk çekilen ülke olacağının altını çizen Akdere, “Böylece tüm dünyaya toplumsal cinsiyet temelli şiddetle mücadele etme, kadınların ve LGBTİ+’ların eşit yaşamasını sağlama, kadın cinayetlerini engelleme niyeti olmadığını iyice ilan etmiş olacak. 1 Temmuz’da bize hak görmedikleri o hayatı durduracağız. İtaatsizliğimizle iktidarı bu gayrimeşru çekilme kararını aldığına pişman etmek için sokaklarda olacağız, sesimizi yükselteceğiz” ifadelerini kullandı.

BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM

“Bu karar kadın düşmanlığını, homofobiyi, transfobiyi resmi siyaset olarak ilan etmek demektir. Tam da bu yüzden 1 Temmuz’da sokaktayız” diyen Akdere, kadına yönelik şiddete, ev içi şiddete ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin her türlü biçimine kayıtsız kalmama çağrısında bulunarak, “Erkek şiddetine karşı dayanışmamızı büyütelim. Yalnızca fiziksel şiddete karşı değil, tehdit, zorlama veya özgürlüğün rastgele kısıtlanması da dâhil, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddete karşı birlikte mücadele edelim” diye belirtti.

“Haklarımız, hayatımız, mücadelemiz, İstanbul Sözleşmesi bizim” diyen Akdere, “Eşit ve özgür yaşama hakkımızdan vazgeçmiyoruz. 1 Temmuz’a kadar sözleşmeyi her yerde anlatıyoruz, 1 Temmuz’da sokakta buluşuyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.