Kadınlar Vikipedi’yi yeniden yazacak

Kadınlar 5 Mart’ta İstanbul’da, 7 Mart’ta Ankara’da kadınlar bir araya gelecek ve Vikipedi’deki bilgileri toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla güncelleyecek. Art+Feminism oluşumu, 17 ülkede 75 farklı mekanda düzenlenen ve kadınların görünürlüğünü artırmaya yönelik girişimi “düzenleme maratonu” Edit-a-thonlarının (editaton) üçüncüsünü 5 Mart Cumartesi günü İstanbul’a taşıyor.04-03-2016 18:06

Kadınlar 5 Mart’ta İstanbul’da, 7 Mart’ta Ankara’da kadınlar bir araya gelecek ve Vikipedi’deki bilgileri toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla güncelleyecek. Art+Feminism oluşumu, 17 ülkede 75 farklı mekanda düzenlenen ve kadınların görünürlüğünü artırmaya yönelik girişimi “düzenleme maratonu” Edit-a-thonlarının (editaton) üçüncüsünü 5 Mart Cumartesi günü İstanbul’a taşıyor.

2010’da yapılan bir araştırmaya göre, Vikipedi yazarlarının yüzde 91,5’ini erkekler, sadece yüzde 8,5’ini ise kadınlar oluşturuyor.

Bianet’in haberine göre, Art+Feminism oluşumu herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkıyor.

17 ÜLKEDE DÜZENLENDİ

Art+Feminism’in 2015 etkinliklerinde, 17 ülkede 75 farklı mekânda toplanan 1500’ün üzerinde katılımcı, günün sonunda Vikipedi’ye 400’e yakın yeni madde üretti ve 500’ün üzerindeki mevcut maddeyi geliştirdi.

600 katılımcı ile 31 mekânda yola çıkan ilk editaton’un düzenleyicilerinin çabaları, onların Foreign Policy’nin “Öncü Küresel Düşünürler/Leading Global Thinkers” listesinde yer almalarını sağladı.

2016 editatonu bu hafta sonu tüm dünyada, aralarında Yale Üniversitesi, Tate Britain, Los Angeles County Museum of Art, the Philadelphia Museum of Art Library, Washington National Museum of Women in the Arts, Paris Archives Nationales, Mexico City Museo Universitario Arte Contemporáneo’nun da olduğu 125’i aşkın mekanda gerçekleşecek.

İSTANBUL’DA 'EDİTATON'

Karaköy’deki “fluxus/happenings çerçevesi içinde çok yönlü sanat mekânı” Space Debris’te, mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenecek etkinlik, Wikimedia Türkiye ekibi birlikteliğinde gerçekleşecek.

Bir günlük “düzenleme maratonu”nda,  Wikimedia Türkiye’nin öğretim ve desteği ile Vikipedi’ye madde girişi ve düzeltmesi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması, hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Bilgisayarlarını getirmeleri rica edilen katılımcıların; kadın ve sanat, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor.

ANKARA’DA 'VİKİPEDİ’YE KADINLARI YAZIYORUZ' EYLEMİ

Art+Feminism’den bağımsız olarak organize edilen “Vikipedi’ye Kadınları Yazıyoruz” etkinliği ise Finlandiya Büyükelçiliği ile Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin Cer Modern işbirliğiyle düzenleniyor. Katılımcılar çeşitli alanlara (edebiyat, mimari, siyaset, bilgi teknolojileri, fen bilimleri, örgütlenme, savunuculuk vb.) emek vermiş, iz bırakmış ve tarihe yazılması gereken kadınları Vikipedi için yazacak, ansiklopediye yepyeni maddeler eklenecek.

Ayrıca www.tr.wikipedia.org’da var olan kadınlarla ilgili metinler kadın diliyle yeniden yazılacak.