Kadınlar, eyleme katılmak isteyen kadın düşmanı Murat Övüç'ü kovdu

İstanbul Sözleşmesi için eylem yapan kadınların arasına girmeye çalışan Murat Övüç, kadın düşmanı sözleri hatırlatılarak eylemden kovuldu. 04-08-2020 10:56

Muğla’da dün akşam saatlerinde İstanbul Sözleşmesi için oturma eylemi düzenleyen kadınların arasına girmeye çalışan sosyal medya fenomeni Murat Övüç, iki yıl önce söylediği kadın düşmanı sözler hatırlatılarak eylemden kovuldu. 

Muğla'nın Bodrum ilçesinde dün akşam saatlerinde Eşitlik İçin Kadın Platformu üyeleri tarafından İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için oturma eylemi düzenlendi.

Bodrum Belediye Meydanı'nda düzenlenen eyleme kadınlar ellerinde ‘İstanbul Sözleşmesi'nden çıkamazsınız, çıkamayacaksınız, çıkartmayacağız’, ‘Öldüren sevgi istemiyoruz', 'İstanbul Sözleşmesi'ni uygula’, ‘Katledilen kadınlar isyanımızdır’, ‘Erkek vuruyor devlet koruyor’ ve ‘Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmiyoruz’ dövizleri taşıdı. Basın açıklaması yapılmayan eylem sırasında kadınlar sadece alkışlı protestoda bulundu. Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre, Belediye Meydanı'ndan geçen ve günübirlik tekne turlarından dönen yerli turistler de kadıların eylemine alkışlarla destek verdi.

MURAT ÖVÜÇ'E İZİN VERİLMEDİ

Sosyal medya fenomeni olarak bilinen magazin ünlüsü Murat Övüç, Belediye Meydanı'ndan geçerken otomobilini durdurup kadınlara desteğe geldi. Övüç'e eylemdeki kadınlar sert tepki gösterdi.

Turizmci Cihan Aylin Bozkurt, kadınların arasına girerek oturmak isteyen Övüç'e “Buraya gelme önce kadınlar şiddete uğrarken iki yıl önce söylediklerini düşün, buraya aklanmaya gelip kendini aklayamazsın, burada seni aklattırmayız, gidiniz buradan” diyerek tepki gösterdi.

EYLEM YAPAN KADINLARA 'CAHİLLER' DEDİ

Bozkurt'un sert tepkisine diğer kadınlar da katılınca Övüç eylemdeki kadınların arasından ayrılarak koruması ile otomobiline yürüdü. Övüç yaptığı açıklamada “Eylemi görünce durup yanlarına geldim ama bana haksızca tepki gösterdiler, iki yıl önceki konuşmamı yeni diye anlatıyorlar, işte bu cahil kadınlar yüzünden bir şey yapılamıyor, cahiller” diye açıklama yaptı. Övüç daha sonra koruması ile birlikte otomobiline binerek eylemin yapıldığı yerden ayrıldı.

Murat Övüç, sık sık kadın düşmanı ve ırkçı konuşmalar yaparak sosyal medyada tepki çekmesi ile biliniyor.