Kadınlar Birlikte Güçlü'den mülteci kadınlar için açıklama: Sınır dışı kararı iptal edilmeli

İstanbul Sözleşmesi’ni savunduğu için sınır dışı edilen kadınlar için Denizli’de bir eylem gerçekleştirildi.06-04-2021 20:03

Kadınlar Birlikte Güçlü, Denizli Çınar Meydanı’nda yapılan 'İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz' eylemine katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve Mohammad Pourakbari Kermani için eylem düzenledi. Jinnews’te yer alan habere göre, kadınlar dün “Kamu düzenini bozmak” iddiasıyla gözaltına alınmasını Candoğan Meydanı’nda protesto etti. “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” yazılı pankartın açıldığı eylemde “Yaşasın kadın dayanışması”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Kadın yaşam özgürlük” sloganları atıldı. Kadınlar adına açıklamayı Fatoş Alcalı okudu.

‘UYGULAMA HUKUKSUZ VE KEYFİ’

Eyleme katılan göçmenlerin “kamu düzenini bozma” iddiasıyla Göç İdaresi’nin yaptıklarının ve tutuklamaların “keyfi” olduğunu söyleyen Fatoş, iktidarın mülteci politikalarının kadın düşmanı politikalarının bir yansıması olduğunu ifade etti. İktidarın hukuk tanımazlıkta İran İslam rejimi ile iktidarın yarıştığını ifade eden Fatoş şu ifadeleri kullandı: “Hayati tehlikesi olan mültecilerin geri gönderilmesi kabul edilemez. Kadın cinayetlerindeki artışın sorumlusu tek adam rejimi, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamak yerine sözleşmeden geri çekilmeyi gündeme getirmiştir. Kadın cinayetlerindeki artışı önleyemeyen iktidar çareyi cinayetlere karşı ses çıkaranların sesini kısmaya çalışmakta görmüştür. Bu hukuksuzluklara da kadın cinayetlerine de son verecek olan yine bizlerin örgütlü, birleşik mücadelesidir.”

‘TUTUKLAMA ANAYASAYA AYKIRI’

Anayasanın 34. Maddesinin herkesin önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını güvence altına aldığını belirten Fatoş, “Güvence altına alırken altına alırken 'herkes' ibaresi mültecilere ayrı düzenleme içermiyor. Kamu düzeni idare inisiyatifine bırakılırken, idare bu durumu yetkisini aşan biçimde yorumluyor” diye tepki gösterdi.

‘KADINLAR KATLEDİLİRKEN NEREDEYDİNİZ?’

“İstanbul Sözleşmesi’nin kamu düzenini bozduğu söylenirken, Denizli’de kadınlar katledilirken neredeydiler” diye soran Fatoş şöyle devam etti: “Fatma Kovan Denizli’de Osman Ayvaz tarafından katledilirken neredeydi? Erkan Sivrikaya, Meral Sivrikaya’yı çocuğunun yanında katlederken neredeydi kamu düzeni? Üniversite öğrencisi Aleyna Yurtkölesi katledilirken neredeydi? Tuğba Tokbaş’ın katledilmesine seyirci kalan ‘Kamu düzeni’ İstanbul Sözleşmesi’ni savunurken bozuluyor öyle mi?” şeklindeki sorulara yanıt istendi.

‘MÜLTECİ KARDEŞLERİMİZ SERBEST BIRAKILMALI’

Mülteci kadınların sınır dışı edilmesi kararından derhal vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Fatoş, “Birlikte mücadele alanlarından, örgütlü gücümüzle bir kez daha sesleniyoruz. Mülteci kardeşlerimiz hakkında çıkarılan sınır dışı kararı derhal iptal edilmelidir, mülteci kardeşlerimiz serbest bırakılmalıdır. İstanbul Sözleşmesi hepimizindir” diye konuştu.