Kadınlar 14 Şubat'ta sokakta: Olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz!

Kadınlar 14 Şubat günü Beşiktaş'ta "Olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz!" demek için buluşuyor.11-02-2018 08:31

Kadınlar, "Olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz!" demek için sokağa çıkıyor. 13 Şubat Salı 17.45'te sosyal medyada, 14 Şubat Çarşamba saat 19.30'da Beşiktaş’ta gerçekleştirilecek eyleme çağrı yapan kadınlar, eşitlikten ve hayattan vazgeçmediklerini bir kez daha haykıracak.

"Şiddetle, zorla, baskıyla, dayatmalarla bir dahası olmayan hayatlarımızın kuşatılmasına isyanımız var" denilen çağrı metninin tam metni şöyle:

Aşk neydi?

Aşk –kadınsan eğer– birilerin ne giyebileceğini, hangi saatte nerede kiminle olabileceğini belirleyebilmesi miydi?

Aşk sevdiği için öleceğini söyleyen erkeklerin sevdiğini öldürmesi miydi?

Aşk hep bir şeylere zorunda kalmak mıydı?

Yılın diğer tüm günlerini hayatını seni ‘sevenin’ arzularına göre kurgulayarak geçirirken yılın belli bir gününde bunun için pahalı bir hediyeyle ‘ödüllendirilmek’ miydi?

Aşk tüm ‘hayır’larının ‘evet’ olarak duyulması mıydı?

Tüm ‘seviyorum’ların yükü paylaşılmayan bulaşığa, yemeğe, ütüye, çamaşıra, çocuk bakımına çıkması mıydı?

Aşk sadece kadın-erkek arasında olduğunda onaylanabilen, ama LGBTİ+ olunca yasak olan mıydı?

Yani Ayşe Fatma'yı sevemez miydi?

Aşk eşitsizliğin öbür adı mıydı?

Mutlu olmanın görmezden gelmek demek olduğu bir zamanda yine “14 Şubat Sevgililer Günü” yaklaşıyor. Her şeye rağmen biz mutlu olma hayallerimizden, ölümün gölgesinde olmayacak geleceklerimizden, huzurlu, güvenli ve özgür bir hayattan vazgeçmediğimiz gibi eşitlikten de vazgeçmiyoruz!

Bu 14 Şubat’ta, en büyük zenginliğimiz olduğunu bildiğimiz kadın dayanışmasıyla yine sokaklardayız. Çünkü şiddetle, zorla, baskıyla, dayatmalarla bir dahası olmayan hayatlarımızın kuşatılmasına isyanımız var. Alınan hediyeler, verilen sözler, şaşaalı kutlamalarla değil; dayanışmayla, özgürlüklerle, eşitlikle biz çoğalıyoruz. Ve hep birlikte,

14 Şubat Çarşamba günü

Saat 19.30’da

Beşiktaş Hakan Pastanesi önünde:

Olmaz Olsun Eşitsiz Aşk; Biz Hayatı İstiyoruz!