"Kadın sanatçılara yönelik baskılara son verin!"

"Kadın sanatçılara yönelik baskılara son verin!"

EŞİK tarafından son dönemde sanatçılara yönelik kısıtlama, taciz ve saldırılara ilişkin bir açıklama yapıldı.

İleri Haber

EŞİK tarafından yapılan açıklamada, son dönemde sanatçılara yönelik taciz ve saldırılara ilişkin “Sistematik bir hal alan bu çağdışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların özellikle de kadın sanatçıların mesleklerini diledikleri gibi icra etmelerine engel olmanıza izin vermeyeceğiz!” denildi.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) tarafından son dönemde sanatçılara yönelik kısıtlama, taciz ve saldırılara ilişkin bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Şarkı sözlerini bahane ederek Sezen Aksu'yu eleştiren zihniyet, yakın zamanda kıyafetleri üzerinden kamuoyu önünde Hande Yener, Aleyna Tilki ve Gülşen'i de taciz etmiş, sadece kadın olduğu için Ece Seçkin'in Düzce'de vereceği konseri iptal etmişti.

Aynur Doğan'ın Derince ve Bursa konserlerinin iptali ardından, simdi de Melek Mosso'nun Isparta Gül Festivali'ndeki konser programından çıkarıldığı haberi basına yansıdı. Bu kadın sanatçılara yönelik taciz ve baskılara ek olarak, pek çok sanatçının konserleri iptal edilmiş, Eskişehir'deki Anadolu Fest gibi etkinlikler valilik kararıyla hepten engellenmişti. 

‘SİSTEMATİK BİR HAL ALAN BU ÇAĞDIŞI KISITLAMA VE YASAKLARI KABUL ETMİYORUZ’

Etkinlikleri düzenleyen belediyelere "halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan" sanatçıların konser ve etkinlik programlarında yer almaması yönünde taciz ve baskı uygulayan birtakım marjinal grupların tercihlerini bütün bir halka empoze etme çabasına alet olan kurum ve yetkililere sesleniyoruz:

Sistematik bir hal alan bu çağdışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların özellikle de kadın sanatçıların mesleklerini diledikleri gibi icra etmelerine engel olmanıza izin vermeyeceğiz!

‘SANATÇILARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ’

EŞİK olarak sanatçılarımıza ve sanatlarını icra etme özgürlüklerine sahip çıkıyoruz. Eşitlik, özgürlük ve güven içinde yaşama hakkımızı, çalışma hakkımızı, kıyafet ve seyahat özgürlüğümüzü savunuyoruz.