Kadın öğrencinin gözaltında işkenceden burnu çatladı

Beyazıt'ta gözaltına alınan üniversite öğrencilerine polis aracında ve emniyette saatlerce işkence edildi.09-03-2018 21:10

Necdet Berkay Sağol / @BerkaySagol

3 Mart 2004’te çalışanı olduğu Devrimci Hareket dergi bürosundan çıktığı sırada susturucu takılmış bir suikast silahıyla öldürülen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat, 1 Mart Perşembe günü fakültesinde anılmak istendi. İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Babat’ın öğrencisi olduğu fakültede bir pano hazırlayarak anma gerçekleştirmek istedi. Ancak ÖGB’nin tacizinin ardından gelen polis saldırısı ile 17 üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Üniversite öğrencileri 6 gün boyunca Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde tutuldu.

Gözaltına alınırken darp edilen ve çıplak aratma dayatmasına maruz kalan üniversite öğrencileri yaşadıklarını İleri'ye anlattı.

TERS KELEPÇE YAPILDI                      

Devrimci Gençlik Dernekleri üyesi M.C. polis ve ÖGB tarafından yoğun şekilde darp edildiklerini söylerken, "Ters kelepçe ile yüzümüz yere dönük bir şekilde bekletilirken saçımdan tutulup yüzüm yere vuruldu ve yüzüme onlarca tekme atıldı. Aynı gözüme 5-6 kez yumruk atıldı."

"Gözaltı otobüsünde de sürekli taciz ve tehditlerde bulunan polise karşı bizimle bu şekilde konuşmayacağını söylediğimizde otobüsteki çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından aralıksız 5 dakika boyunca darp edildik. Gözaltına alınırken de darp edilmiş olan sağ gözüme 5-6 defa yumruk atıldı. Olay sonrasında da gözaltı otobüsünde bulunduğumuz her dakika boyunca yine taciz ve tehditlere maruz kaldık. Otobüste yaklaşık 6-7 saat ters kelepçeli bir şekilde bekletildik”

ÇIPLAK ARAMA DAYATMASI

"Bize 'ince arama' adı altında çıplak arama dayatmaya çalışıldı. Bunu kabul etmediğim için arama odasında yaklaşık 5 polis tarafından darp edildim.Tüm bu darp ve işkenceye rağmen çıplak arama yapmakta başarılı olmadılar.”

POLİSTEN ÖĞRENCİYE: PARMAĞINI KIRAN BENDİM YİNE KIRARIM

Çıplak arama dayatmasını kabul etmediği için darp edilen C, "Bir polis Kadıköy’de Nuriye ve Semih için yapılan destek basın açıklamasında gözaltına alınırken kırılan parmağımı kendisinin kırdığını söyledi, parmağımı kırma seviyesinde zorlayarak tekrardan kırmakla tehdit etti." dedi.

'BİZİ IŞİD'LİLERLE AYNI HÜCREDE TUTTULAR'

C, IŞİD üyeleriyle aynı hücrede tutulduklarını da söyleyerek, "10 kişilik erkek gözaltı grubundan beni ve diğer iki arkadaşımı ayırarak IŞİD mensupları ile beraber kalmaya zorladılar. Her birimiz, iki kişilik olan hücrelerde 3 IŞİD mensubu ile 1 gece boyunca beraber kalmaya zorlandık." dedi.

KADIN ÖĞRENCİNİN BURNU ÇATLADI

B.A isimli kadın öğrenci, “Bir ÖGB beni saçımdan tutup hızlıca iterek yere yatırdı; o sırada kafamı yere vurdum ve burnumun ezilme sesini duydum. Zaten sonrasında çekilen röntgenlerde burnumun çatladığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.