Kadın düşmanı rehber öğretmenden İstanbul Sözleşmesi paylaşımı

Bursa Nilüfer İMKB Fen Lisesi rehber öğretmeni Yasin Kuruçay'ın sosyal medya hesaplarında İstanbul Sözleşmesi kararı için 'Yıllardır yaptığımız mücadele karşılık bulmuştur' ifadeleri sonrası öğrenciler tepki gösterdi.22-03-2021 19:55

Arzum Yalçın

Bursa Nilüfer İMKB Fen Lisesinde rehber öğretmeni Yasin Kuruçay, kişisel Facebook ve Twitter hesaplarında İstanbul Sözleşmesi hakkında paylaşımlar yaptı. Daha önce “Boğaziçili sapkınlar” ve “dişiliğini değil kişiliğini kullan” gibi beyanları bulunan Kuruçay, bu kez de “Yıllardır yaptığımız mücadele karşılık bulmuş, İstanbul Sözleşmesi iptal edilmiştir. Türkiye'nin önüne beyaz bir sayfa, büyük bir imkan açılmıştır. Hayırlı olsun. Yapacak daha çok iş var...” diyerek öğrencilerin tepkisine neden oldu.

Okulun öğrencileri ve mezunları Kuruçay'a sosyal medyadan tepki gösterdi. Öğrencilerin sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar sonucunda Kuruçay'ın öğrencilerine psikolojik şiddet uyguladığı ortaya çıktı. Öğrencilerin etek boylarına, kızlı erkekli ortamlarda bulunmalarına karışan öğretmen sosyal medya üzerinden teşhir edildi. Gerici öğretmenin hala görevine devam ediyor oluşuna tepki gösteren kadın öğrenci şunları söyledi: "Okulun ilk haftası dersin ortasında odasına çağırıp “dişiliğini değil kişiliğini kullan” diyip diploma almaya gittiğim gün “seni erkeklerle görünce kıskanıyordum” diyen birini nasıl öğretmen yapmışlar hala düşünüyorum."

ÖĞRENCİLER GERİCİ ÖĞRETMENİN GÖREVDEN ALINMAMASINA TEPKİ GÖSTERİYOR

Velileri konferans salonuna toplayıp, toplantılarda kendisini ilgilendirmeyen konularda yaptığı konuşmalar, kadın ve erkek öğrencilerin sürekli bir arada olmasını eleştirmesi de paylaşıldı. Sosyal medyada kadın öğrencilerin etek boylarına müdahale etmesi, velilere hayali şeyler anlatması, harem selamlık sınıf oturma düzeni sağlamaya çalışması, kadın öğrencileri odasına toplayıp psikolojik şiddet uygulayan öğretmenin görevden alınmamasına tepki gösteren öğrenciler sosyal medyadan #yasinkurucaygorevdenalinsin diyerek yetkilileri göreve çağırdı.