Kadın cinayetine ‘aldatma düşüncesi’ indirimi

Boşanma davası açtığı eşi tarafından öldürülen kadının katiline cezada ‘aldatılma düşüncesi' indirimi uygulandı.03-04-2018 08:34

İstanbul Ümraniye'de, iki çocuk annesi 27 yaşındaki Duygu Kadakal’ı defalarca bıçaklayarak öldüren Hakan Kadakal’ın (36) cezasına “haksız tahrik” indirimi uygulandı.

Sanığın 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı davanın gerekçeli kararında skandal şekilde öldürülen kadın suçlanarak şu ifadelere yer verildi:

BU SEFER DE ‘ALDATILMA DÜŞÜNCESİ’ İNDİRİMİ

“Maktul kısa bir süre önce boşanma davası açmış ise de uyuşturucu satıcısı olarak bilinen yabancı bir erkek ile otele giderek sadakat yükümlülüğüne aykırı eylemde bulunmuştur. Bu haksız hareketi ile sanığın eşi tarafından aldatıldığı düşüncesi ile hareket etmesine sebep olmuştur. Sanığın maktulden kaynaklı haksız fiilin etkisi altında haksız tahrik nedeni ile atılı eylemi işlediği kabul edilmiştir.”

‘EVLİLİĞİ SONLANDIRMAK YERİNE, ÖLDÜRMEYİ TERCİH ETTİ’

Hürriyet’in haberine göre bir üye hâkimin itiraz gerekçesi ise karara şu ifadelerle yansıtıldı:

“Sanık, boşanma davası ile sıkıntılı yürüyen evliliğini sonlandırmak yerine, eşini takip ederek öldürmeyi tercih ettiği için haksız tahrik hükümlerinin uygulanmaması gerekir.”