Kadıköy’den Dersim çağrısı: ‘Batıda olduğu gibi doğuda da müdahale edin’

13 gündür cayır cayır yanan Dersim ormanlarına batıda olduğu gibi doğuda da müdahale edilmesi için Kadıköy’den çağrı yapan çevreciler, batıda olduğu gibi doğuda da müdahale edilmesi çağrısı yaptı.29-08-2021 21:53

Dersim’de Hozat Çamurek, Hinzori, Kurukaymak, Hoçeri ve Danzi bölgelerinde 13 gündür devam eden orman yangınına belediye başkanları, halk ve sosyal medya tepki gösterince havadan müdahale yapıldı.

13 gündür yanan bölgeye girerek yangına kendi çabaları ile yangına müdahale etmek isteyen vatandaşlara Dersim Valiliği, ‘Vatandaşların girmesinin tehlikeli’ açıklaması yaptı. Bu açıklamaların ardından yangının görevliler tarafından da söndürülmemesine sosyal medyadan büyük tepki geldi. Dersimliler #DersimYanıyor etiketi ile seslerini duyururken, yangına 13 gün sonra havadan müdahale edildi.

Soğutma çalışmaları tam anlamıyla yapılmazken ve Munzur Vadisi'nde yeni bir orman yangını çıkarken Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), yangına müdahale edilmemesine Kadıköy’de açıklama yaparak tepki gösterdi. Açıklamaya çevreciler ve siyasi partiler katıldı.

‘CİĞERLERİMİZ CAYIR CAYIR YANIYOR’

Yangına tepki gösteren DEDEF’in açıklaması şu şekilde;

“Ülkemiz yanıyor, ormanlarımız yanıyor, içimiz ayrı yanıyor, dişimiz ayrı yanıyor. Kısacası ciğerlerimiz cayır cayır yanıyor.

İlimiz Dersim'de son 13 gündür, Hozat Çamurek, Hinzori, Kurukaymak, Hoçeri ve Danzi bölgelerinde başlayan, rüzgarın etkisi ile ormanlık alana yayılan ve Ovacık köylerine kadar genişleyen orman yangınları, binlerce hektarlık alanın yok olmasına neden olmuş ve halen devam etmektedir.

Dersim Halkının tüm çabaları ve isteklerine rağmen kolluk kuvvetlerinin ‘yasaklı bölge’ gerekçesiyle yangınların halk tarafından söndürülmesine izin vermemesinin yanında hiçbir devlet kurumu da yangınlara zamanında müdahale etmemiştir. Yoğun kamuoyu baskısı nedeni ile bir kaç gündür müdahale edilmeye başlanmış, fakat yangın tamamen kontrol altına alınamamıştır. An itibariyle yangının devam ettiği bölge halkından gelen bilgiler arasındadır.

‘OPERASYON KAYNAKLI YANGINLARDA YÜZLERCE HEKTAR ORMAN YOK OLUYOR’

Sadece Dersim'de değil Bingöl, Yayladere, Cizre ve Şırnak bölgeleri de günlerce yanmış ve müdahaleye izin verilmemiştir.

Ülkemizin en önemli doğal kaynaklarından olan ormanlarımızın yanması, orman sürekliliğini tehlikeye sokan ve ülke insanının da geleceğini tehdit eden etkenlerin başında gelmektedir. Ülkemizde insandan kaynaklı, bölgemizde operasyon kaynaklı yaşanan yangınlar, her yıl yüzlerce hektar orman alanının kaybolmasına neden olurken, yangınla mücadelede büyük miktarda masraflara, ekolojik dengenin bozulmasına, canlı yaşamının, yaban hayatının önemli ölçüde tahrip olmasına, ormanların birçok fonksiyonunun yok olmasına ve aynı zamanda can ve mal kayıplarına neden olan en önemli tehdittir.

‘BATIDA YAPILAN MÜDAHALE DOĞUDA DA YAPILMALI’

Bizim için doğanın doğusu batısı, güneyi kuzeyi olmaz. Dersim'de yanan ormanlarımız ney ise Muğla ve Antalya da yanan ormanlarımız, Sinop ve Kastamonu'da yaşanan sel felaketleri bizim için aynıdır. Batıda havadan müdahale ile yapılan çalışmaların aynısı doğu illerinde de yapılmalıdır. Yangın yayılmadan ve geç kalınmadan havadan ve karadan acil müdahale edilmesini istiyoruz.

Şimdi bir kez daha söylüyoruz, ormanlarımızı kül eden, börtü böceğin ve orman canlıların yaşamlarına kast eden yangın değildir, savaşlardır, ranttır ve doğanın devletin öncelikler listesinde yer almamasıdır.

Siyasi iktidar buradaki eksiklikleri görmek ve tamamlamak yerine acıların rantını devşirmenin peşine düşmekte, günü bilindik rutin açıklamalarla geçiştirmektedir.

‘ORMANLARIN ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜLMESİNİ İSTİYORUZ’

Yetkililerin örtü yangınıdır demesi gerçeği yansıtmamaktadır...

Kamuoyu baskısı sonucu Dersim'deki yangına bugün itibariyle havadan da müdahale edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Her yıl çıkan bu yangınlara yetkililerin sessiz kalmasını değil, çıktığı an müdahale etmesi ve hektarlarca alanın yok olmamasını istiyoruz.

Buradan bir kez daha söylüyoruz, yanan orman alanlarının yerine, maden ocakları açılmasını değil, bir an önce fidan dikimi yapılıp eski haline döndürülmesini istiyor ve takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.”